Αδιόρθωτος Παναθηναϊκός, ηττήθηκε και από την Παρτίζαν στο ΟΑΚΑ

Την πέμπτη του ήττα στις έξι πρώτες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Παναθηναϊκός

Μία ακόμα δύσκολη βραδιά για τον Παναθηναϊκό, στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν στην Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» εμφάνισαν σε ακόμα ένα παιχνίδι τις δεδομένες αδυναμίες τους και πλήρωσαν την κάκιστη εικόνα τους στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Παρτίζαν, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 91-89, παρά την εμφανή βελτίωσή τους στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 18 πόντους στη δεύτερη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και να ψαλιδίζει τη διαφορά στο δεύτερο μέρος, μειώνοντας στο καλάθι κατά τη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, ο εντυπωσιακός Πάντερ υπέγραψε τη νίκη της Παρτίζαν, ολοκληρώνοντας το ματς με 29 πόντους και όντας καθοριστικός και στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πάντερ (29π. με 6/8 τρίποντα) και Λεσόρ (double-double με 15π. και 11 ριμπάουντ) ενώ για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν Γουόλτερς (17π), Μπέικον (17π) και Γουίλιαμς (14π 7 ριμπάουντ).

Με τον Μπέικον να ξεκινάει στη βασική πεντάδα του Ράντονιτς, μαζί με τους Λι, Πονίτκα, Γουίλιαμς και Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρός, παρουσιάζοντας πολλά προβλήματα τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε καλάθι εντός πεδιάς στο πρώτο πεντάλεπτο και η Παρτίζαν το εκμεταλλεύτηκε, φτιάχνοντας με το «καλησπέρα» διψήφιο προβάδισμα (2-13). Μπέικον και Γουόλτερς μείωσαν σε 6-13, ωστόσο Πάντερ και Λεντέι συνέχισαν να εκμεταλλεύονται τις αμυντικές αδυναμίες του Παναθηναϊκού. Ο Πάντερ με τρίποντο και φάουλ έκανε το 13-31, πριν ο Π. Καλαϊτζάκης μείωσε στο 16-31 της πρώτης περιόδου, με απίθανο buzzer-beater πίσω από το κέντρο!

Βελτιωμένη η αγωνιστική εικόνα της ομάδας του Ράντονιτς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Παρτίζαν όμως να διατηρείται μπροστά με «διαφορά ασφαλείας». Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκανε το 22-33, πριν ο Παπαγιάννης ρίξει σε μονοψήφιο τη διαφορά στο 15’ (28-37).

Ωστόσο, η Παρτίζαν, έχοντας για απόλυτο πρωταγωνιστή της τον Πάντερ, ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 20 προσωπικούς πόντους, διατήρησε την υπέρ της «διαφορά ασφαλείας» και πήγε στα αποδυτήρια ούσα μπροστά με 54-41.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με συνεχόμενους πόντους του Μπέικον και «πράσινο» σερί 7-0, ενώ ο Παναθηναϊκός βελτίωσε πάρα πολύ την άμυνά του, πλησιάζοντας στον πόντο (57-58). Το σερί για την ομάδα του Ράντονιτς έφτασε στο 16-4, με την Παρτίζαν να συνέρχεται και να ξαναπροηγείται με 8 (57-65), στο 27'. Όμως, ήταν ξεκάθαρο πως ο Παναθηναϊκός είχε ισορροπήσει το παιχνίδι, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 64-68.

Στην τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» πλησίασαν σε 68-70 στο 31', μετά από καλάθι και φάουλ του αξιόμαχου Γουόλτερς (αναγκάστηκε να κάτσει στον πάγκο με 4 φάουλ), ενώ οι Πάντερ και Έξουμ ξανανέβασαν τη διαφορά στους 9 (71-80) για την Παρτίζαν. Με 3:14 να απομένουν για το φινάλε υπήρξε δεκάλεπτη διακοπή μετά από αντικείμενα που έπεσαν στον πάγκο των φιλοξενούμενων, μετά από έναν διάλογο του Πάντερ με την κερκίδα, με τους γηπεδούχους να ξεμένουν από χρόνο και απλώς να μειώνουν για το τελικό 89-91.

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91