«Σμπαράλιασε» τη Χίμκι η Εφές

Η Χίμκι ήταν αυτή που «πλήρωσε τα σπασμένα»

Η Χίμκι ήταν αυτή που «πλήρωσε τα σπασμένα» της ήττας-σοκ της Αναντολού Εφές από τη Μπάγερν Μονάχου την προηγούμενη Τρίτη (17/11).

Η τουρκική ομάδα έκανε «σκόνη και θρύψαλα» τους Ρώσους στην «Mytishchi Arena», διαλύοντας τους με 105-77, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στη Euroleague. Έτσι, έχουν πλέον θετικό πρόσημο στο ρεκόρ τους, που είναι 5-4, ενώ από την άλλη, η ρωσική ομάδα έπεσε στο 2-9.

Οι νικητές, που είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 74,2% στα δίποντα και 51,9% στα τρίποντα, είχαν κορυφαίους παίκτες τους Σιμόν και Λάρκιν, οι οποίοι μέτρησαν 24π. / 5ασ. και 20π. / 7ασ. αντίστοιχα, ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν οι Πλάις με 18π. και Μόερμαν με 14π. / 7ρ. Από πλευράς ηττημένων διασώθηκαν οι Τίμα και Μίκι, οι οποίοι τελείωσαν τον αγώνα με 13 πόντους έκαστος.

Το ματς:

Με άγριες διαθέσεις μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες, αφού σκόραραν κατά ριπάς, με τις άμυνες να μοιάζουν με αφύλακτες διαβάσεις, όπως δείχνει το 9-8 στο 3’ και το 20-20 στο 6’. Η Χίμκι είχε 4/5 τρίποντα και μπροστάρηδες στην επίθεση τους Τίμα και Γερέμπκο, οι οποίοι είχαν πετύχει από 6 πόντους, ενώ από πλευράς Εφές είχε σκοράρει η τριπλέτα Σιμόν (7), Πλάις (7) και Σίγκλετον (6). Το παιχνίδι είχε τρελό ρυθμό, με τους παίκτες να μην έχουν καμία διάθεση να παίξουν άμυνα, με το σκορ δεκαλέπτου να είναι 30-29. Οι γηπεδούχοι είχαν εκπληκτικό ποσοστό στα τρίποντα με 6/7 και οι φιλοξενούμενοι στα δίποντα με 9/12.

Ο Σιμόν οδηγούσε μόνος του την Εφές στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, πετυχαίνοντας επτά συνεχόμενους πόντους απέναντι στη Χίμκι, η οποία έπαιρνε πόντους και από άλλους παίκτες, όπως οι Μίκι και Καράσεφ. Μετά το 35-36 στο 12’, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα σερί 8-2, κάνοντας το 37-44, αναγκάζοντας τον Ρίμας Κουρτινάιτις να πάρει τάιμ άουτ. Παρ’ όλα αυτά, δεν άλλαξε κάτι. Η τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο, διατήρησε τα υψηλά ποσοστά στα δίποντα, βελτιώνοντας και αυτά στα τρίποντα και κρατούσε με ευκολία τη διαφορά. Κάποια στιγμή έφτασε στους 10 πόντους (41-51), με το ημίχρονο να κλείνει στο 51-58.

Με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Εφές, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +15 (51-66). Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στο ματς, έχοντας απέναντι τους μια ομάδα, η οποία είχε βάλει στην… εξίσωση του σκοραρίσματος και τον Λάρκιν. Η Εφές έκανε πάρτι στο παρκέ, με τη διαφορά να φτάνει κάποια στιγμή στους 17 πόντους (56-73), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 63-86, αφού η Χίμκι έκανε το χειρότερο δεκάλεπτό της επιθετικά, πετυχαίνοντας μόνο 12 πόντους.

Με τη διαφορά στο +23, καταλαβαίνει κανείς ότι το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία. Η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε την προσωρινή χαλαρότητα των παικτών της Εφές και με σερί 10-3, μείωσε στους 15 (73-88). Πολύ γρήγορα, όμως, οι φιλοξενούμενοι τους «έκοψαν τη φόρα» επαναφέροντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (73-96) στο 34’. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κύλησαν τα τελευταία λεπτά του αγώνα, που ολοκληρώθηκε με… κατοστάρα και τελικό σκορ 77-105.

Τα δεκάλεπτα: 30-29, 51-58, 63-86, 77-105