Εκτέλεσε με κατοστάρα τη Μακάμπι η Εφές!

Και συνεχίζει την αντεπίθεσή της για τη δεκάδα

Την αντεπίθεσή της για να προλάβει το «τρένο» της δεκάδας και των play-in συνέχισε το βράδυ της Πέμπτης η Αναντολού Εφές!

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό και γρήγορο μπάσκετ, και έχοντας συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (!), η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς επικράτησε με το εντυπωσιακό 105-91 της Μακάμπτι Τελ Αβίβ στη Ρίγα, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Με τη νίκη αυτή, οι Τούρκοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 11-15, ανέβηκαν στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα και μείωσαν στις δύο νίκες απόσταση τη διαφορά από την πρώτη δεκάδα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λάρκιν με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Μπομπουά να ολοκληρώνει το ματς με 20 πόντους.

Για τους Ισραηλινούς που έπεσαν στο 13-13, τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπόλντγουιν με 26 πόντους και 5 ασίστ.

Το ματς:

Εξαιρετικός και γρήγορος ήταν ο ρυθμός από το ξεκίνημα κιόλας της αναμέτρησης, με τις άμυνες να... πηγαίνουν περίπατο και τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο στο ματς. Με τον Μπόλντγουιν να μπαίνει «καυτός» και να πετυχαίνει 8 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά, η Μακάμπι Τελ Αβίβ προηγήθηκε 13-8, ενώ λίγο αργότερα, τα διαδοχικά καλάθια του Κόλσον έκαναν το σκορ 18-13 στο 6'. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της Εφές, η οποία με μπροστάρη τον Σέιν Λάρκιν, ο οποίος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους (!), όχι μόνο μείωσε στο σκορ, αλλά έκλεισε την περίοδο μπροστά με 29-27!

«Χτυπώντας» στη ρακέτα με κύριους εκφραστές τους Τζόουνς και Τόμπσον, οι Τούρκοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +5 (39-34) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, τα διαδοχικά τρίποντα των Κλίβελαντ και Κόλσον όμως έδωσαν επιθετική πνοή στους φιλοξενούμενους (39-41), οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν στο φινάλε και τις πολλές βολές που κέρδισαν, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με τη μικρότερη τιμή της διαφοράς (50-51).

Με δύο τρίποντα του Ντιμπαρτολομέο μπήκε στην τρίτη περίοδο η Μακάμπι Τελ Αβίβ για το υπέρ της 59-55 στο 22'. Η απάντηση της Εφές δεν άργησε να έρθει, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα γρήγορο σερί 10-2 για την προσπέραση (65-61) δύο λεπτά αργότερα, προτού αναλάβει δράση ο Κλάιμπερν και με διαδοχικούς πόντους στείλει την ομάδα του στο +6 (75-69). Στο τελευταίο διάστημα της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 77-75 του δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, με τη Μακάμπι να μειώνει στον πόντο (79-78). Την ώρα όπου η... μπάλα έκαιγε ωστόσο, η Εφές πάτησε το πόδι στο... γκάζι και με τους Μπομπουά και Λάρκιν ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους δέκα (95-84) στο 37', με το σύνολο του Μιγιάτοβιτς να διαχειρίζεται εξαιρετικά το αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε ώστε να έρθει η νίκη με το τελικό 105-91!

Τα δεκάλεπτα: 29-27, 50-51, 77-75, 105-91.

Διεθνή / Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση