24 sports

Ο Ούσικ έκανε την έκπληξη, νίκησε τον Φιούρι και πήρε όλες τις ζώνες!

Κατακτώντας τον τίτλο του πρωταθλητή στην κατηγορία βαρέων βαρών

Νέος «βασιλιάς» στην πυγμαχία είναι ο Ολεξάντρ Ούσικ. Ο Ουκρανός μετά από έναν καταπληκτικό αγώνα στο Ριάντ επικράτησε του Τάισον Φιούρι, που θεωρείτο φαβορί, κατακτώντας του παγκόσμιου πρωταθλητή στην κατηγορία βαρέων βαρών και μάλιστα πήρε τις ζώνες WBA, WBO, WBC και IBF, για πρώτη φορά εδώ και 25 χρόνια και στην εποχή των τεσσάρων ζωνών.

Οι κριτές είχαν μοιρασμένη απόφαση υπέρ του Ούσικ με 115-112, 113-114 και 114-113. Ο Βρετανός έχασε το μομέντουμ του αγώνα στον ένατο γύρο, όταν και μετά βίας κρατήθηκε όρθιος από τα χτυπήματα του αντιπάλου του και σώθηκε ουσιαστικά από το καμπανάκι στο φινάλε του γύρου. Όμως ο «βασιλιάς των τσιγγάνων» παρά την υπεροχή του σε μέγεθος δεν μπορούσε να βρει καλύτερα χτυπήματα από τον Ουκρανό που πρόσθεσε στη συλλογή του τον τίτλο WBC.

Μεταξύ των θεατών του μεγάλου αγώνα ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ο Νεϊμάρ, που ανήκουν σε ομάδες της Σαουδικής Αραβίας, αλλά και ο Βρετανός πυγμάχος και πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής, Άντονι Τζόσουα.

«Είμαι πολύ χαρούμενος και πιστεύω πως θα είναι το ίδιο και οι άνθρωποι στη χώρα μου. Είναι αφιερωμένη η νίκη αυτή στους στρατιώτες μας, που προστατεύουν την Ουκρανία», δήλωσε μετά τον αγώνα ο 37χρονος νικητής.

Ο 35χρονος Φιούρι, από την πλευρά του, αμφισβήτησε το αποτέλεσμα. «Πιστεύω πως εγώ κέρδισα, θεωρώ πως επικράτησα σε περισσότερους γύρους. Όμως δεν πρόκειται να κάτσω να κλαίω και να ψάχνω δικαιολογίες. Θα παίξουμε ξανά τον Οκτώβριο», τόνισε, ενώ και ο Ούσικ δήλωσε έτοιμος για rematch.

Άλλα Σπορ: Τελευταία Ενημέρωση