Τμήμα Δρομέων ΑΠΟΕΛ: Σε Λονδίνο και Λευκωσία

Με το διεθνή Ημιμαραθώνιο «Virgin Sport Hackney» στο Λονδίνο, τον αγώνα ορεινού τρεξίματος «Compressport Atsas Mountain Race» στο χωριό Άγιος Θεόδωρος και το εαρινό μίτινγκ στίβου «Τα Μάτσεια» στη Λευκωσία συνεχίστηκε το περασμένο σαββατοκύριακο η δράση του ακούραστου τμήματος Δρομέων ΑΠΟΕΛ.

«Virgin Sport Hackney Half Marathon» – Λονδίνο

Στον Ημιμαραθώνιο στο Hackney του ανατολικού Λονδίνου έκανε ντεμπούτο την Κυριακή 20 Μαΐου ο αθλητής μας Αντρέας Αδαμίδης που ζει μόνιμα στην πρωτεύουσα της Αγγλίας.

Σε ένα αγώνα με πέραν των 20 χιλιάδων συμμετοχών ο Αντρέας τίμησε για πρώτη φορά τη γαλαζοκίτρινη φανέλα και δηλώνει έτοιμος για νέες προκλήσεις.

«Compressport Atsas Mountain Running» – Άγιος Θεόδωρος

Το πρωί της ίδιας ημέρας διεξήχθη στο χωριό Άγιος Θεόδωρος Σολέας, ο 2ος ετήσιος αγώνας ορεινού τρεξίματος «Compressport Atsas Mountain Running». Φέτος ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στον αδικοχαμένο τριαθλητή, φίλο και συνεργάτη του τμήματος Δρομέων ΑΠΟΕΛ, Νεκτάριο Πεττεμερίδη.

Στη μικρή διαδρομή των 7χλμ., έτρεξαν οι Χριστόδουλος Παπαευτυχίου, Λεωνίδας Μαραγκός, Χρίστος Κούλας, Έφη Τσαγγαρίδου και Μαρία Παναγιώτου. Σημαντική επιτυχία για την Μαρία Παναγιώτου που κατέλαβε την 6η θέση της γενικής κατάταξης και την 1η στην ηλικιακή της κατηγορία.

Στη μεγάλη διαδρομή των 21.1χλμ. αγωνίστηκαν οι Γιώργος Σταύρου, Δημήτρης Δημητρίου, Γιάννης Χριστοδουλίδης, Πόλυς Παλαντζής, Μιχάλης Ζιβανάρης, Μάριος Γιακουμή και Θανάσης Παπασιμακόπουλος.

Η διαδρομή ήταν αρκετά τεχνική και ιδιαίτερα απαιτητική, με την ψηλή θερμοκρασία να δυσκολεύει ιδιαίτερα τους δρομείς. Παρ’ όλα αυτά η παρουσία όλων των αθλητών μας ήταν πάρα πολύ θετική.

Εαρινό μίτινγκ στίβου «Τα Μάτσεια» - Λευκωσία

Το σαββατοκύριακο 19-20 Μαΐου στο ΓΣΠ έλαβε χώρα το ετήσιο εαρινό μίτινγκ στίβου που διοργανώνει ο γυμναστικός σύλλογος «Πράξανδρος Κερύνειας». Συμμετείχαν οι αθλητές μας Στέλιος Τσιάρτας και Εμμανουήλ Λιμαντζάκης.

Το Σάββατο ο Στέλιος Τσιάρτας αγωνίστηκε στα 1,500 μέτρα και τερμάτισε στην 4η θέση της γενικής κατάταξης και ταυτόχρονα συνέτριψε την ατομική του επίδοση κατά 11 δευτερόλεπτα. Την Κυριακή έτρεξε στον αγώνα των 5χλμ και κατέλαβε την 9η θέση.

Ο έφηβος πρωταθλητής του ΑΠΟΕΛ Εμμανουήλ Λιμαντζάκη ήταν ιδιαίτερα άτυχος στην πρώτη ημέρα, αφού αναγκάστηκε να εγκαταλείψει το αγαπημένο του αγώνισμα των 3χλμ. μετά φυσικών εμποδίων.

Ο Εμμανουήλ επανήλθε δριμύτερος την Κυριακή και τερμάτισε στη 2η θέση της γενικής κατάταξης στα 800 μέτρα. Αγωνίστηκε και ως μέλος της ομάδας σκυταλοδρομίας 4 Χ 400 μέτρα και με χαρακτηριστική άνεση κατέκτησε την 1η θέση!

Επόμενοι αγώνες:
Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του τμήματος Δρομέων ΑΠΟΕΛ θα συνεχιστούν το μεθεπόμενο σαββατοκύριακο 2-3 Ιουνίου. Το Σάββατο στον αγώνα 5 και 10χλμ. στο πάρκο Αθαλάσσας που διοργανώνεται από τον Διεθνή Σύνδεσμο Αστυνομίας (I.P.A.) και την Κυριακή στον τοπικό αγώνα 5χλμ. στο χωριό Ψευδάς.

Τρέξε και εσύ με τη γαλαζοκίτρινη
Το Τμήμα Δρομέων του ΑΠΟΕΛ είναι ένα καθαρά ερασιτεχνικό μη ανταγωνιστικό τμήμα. Όσοι ενδιαφέρονται να ενταχθούν στο Τμήμα Δρομέων του Σωματείου μας μπορούν να επικοινωνήσουν στο τηλέφωνο 22-210333 (Δευτέρα - Παρασκευή 09:00-16:00).

Θερμές ευχαριστίες στα συμπληρώματα διατροφής Pro-Αction, στην ιστοσελίδα www.sports-supporter.com και τον προπονητή Λεωνίδα Ιωάννου για την στήριξη που παρέχουν στο Τμήμα Δρομέων του ΑΠΟΕΛ.

Υπόλοιπα: Τελευταία Ενημέρωση