Στο γαλάζιο η ρουλέτα του «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-2 σετ της Νέας Σαλαμίνας

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 (16-25, 25-15,25-14, 17-25, 15-10)

Μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» με τον Property Gallery Απόλλων να κερδίζει την εξαιρετική Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ σε 1 ώρα και 56’  και έμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Ο Property Gallery Απόλλων πέτυχε τη δεύτερη νίκη του, αλλά έχασε ένα πολύτιμο βαθμό για την κορυφή. Αντίθετα, η Νέα Σαλαμίνα έχασε για δεύτερη φορά με 3-2 αφού μετά την ΑΕΛ ηττήθηκε με τον ίδιο τρόπο και από τον Property Gallery Απόλλων. Ωστόσο, σε δυο πολύ δύσκολα εκτός έδρας αγώνες πήρε δυο πολύτιμους πόντους.

Η Νέα Σαλαμίνα αιφνιδίασε τον Property Gallery Απόλλων και είχε το πάνω χέρι στο πρώτο σετ αφού ξέφυγε 16-22 και κέρδισε 16-25 σε 22’ ανοίγοντας το σκορ στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ».

H Λεμεσιανή ομάδα έπαιξε συγκροτημένα στο δεύτερο σετ και επιβλήθηκε 25-15 σε 23’  ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 12-04 στο τρίτο σετ και το «καθάρισε» με 25 – 14  σε 22’ και έγινε η ανατροπή 2-1.

Η Νέα Σαλαμίνα δεν τα έβαλε κάτω και στο τέταρτο σετ προηγήθηκε 10-14 και διατήρησε τα υπέρ της δεδομένα 14-21 και κέρδισε με 17-25 σε 25’ και ισοφάρισε 2-2 τον αγώνα.

Στο πέμπτο σετ ο Property Gallery Aπόλλων ήταν καλύτερος κερδίζοντας με 15-10 σε 14’ και πήρε το σετ με 3-2.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Nogueras, Λάμπρου, Lavruk, Ventura, Αλεξάκου, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Δαϋίδ, Zακχαίου – Αλλαγές: Χατζηκωνστάντα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Προκοπίου, Νikolova, Shevkenek, Κυριάκου, Sharlissa, Κοκκίνου – Λίμπερο: Μαραγκού. – Αλλαγές: Σιαλή, Θεοδούλου.

Διαιτητές: A. Kωνσταντινίδης – Ι. Σοφοκλέους

Επόπτες: Θ. Ιωαννίδης – Π. Χατζηγιάννη

Σημειωτής: Ε. Σιαπάνη