ΚΛΕΙΣΙΜΟ
Loading...

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Κολύμβηση μετ’ εμποδίων

Προβλήματα, εντάσεις, διαμαρτυρίες, ανατροπές. Σε τέσσερις λέξεις όλο το σκηνικό του τετραήμερου (4-7 Ιουλίου) στα παγκύπρια πρωταθλήματα κολύμβησης των κατηγοριών, στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας.

Ν’ αρχίσουμε με τα προβλήματα, που παρουσιάστηκαν, το Σάββατο, για πολλοστή φορά στα ηλεκτρονικά χρονόμετρα του κολυμβητηρίου Λάρνακας, με αποτέλεσμα, η Ομοσπονδία Κολύμβησης, χωρίς να φέρει την ευθύνη, να καλείται να δώσει τις καλύτερες – υπό τις συνθήκες – λύσεις για την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων, χωρίς ωστόσο να αποφευχθούν οι εντάσεις και οι διαμαρτυρίες στην κερκίδα από μερίδα φιλάθλων και άτομα της Ομοσπονδίας και κριτές να δεχτούν τα πυρά.

Πάμε τώρα στο αγωνιστικό κομμάτι, να μιλήσουμε για τις ανατροπές, αρχής γενομένης από το πρωτάθλημα νέων – νεανίδων. Ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου, ανέκαμψε και επέστρεψε δριμύτερος ανακτώντας και πάλι τα ηνία, τα οποία έχασε πέρσι από τον Ναυτικό Όμιλο Κερύνειας, που φέτος έμεινε στην 5η θέση. Ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού έκανε το δικό του ντεμαράζ και βρέθηκε στη 2η θέση, ενώ τρίτος ήταν ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου, που ανέβηκε στο βάθρο μετά από 34 χρόνια (ήταν 3ος το 1985). Στο πρωτάθλημα παίδων – κορασίδων ίδια η κατάταξη στις δύο πρώτες θέσεις με τον Ναυτικό Όμιλο Αμμοχώστου να διατηρεί τα σκήπτρα, τη Λεμεσό στη 2η θέση και τον Ναυτικό Όμιλο Κερύνειας στην 3η. Βαθμοί, όπως συνέβη και στο Πρωτάθλημα ανδρών, γυναικών, «έφυγαν» από τους «μεγάλους» και τους μάζεψαν, οι «μικροί». Όμιλοι όπως η Πάφος, η Κωνσταντία και ο ΑΠΟΕΛ, μάζεψαν περισσότερους, από πέρσι βαθμούς και αρχίζουν να ανεβαίνουν.

Στους αγώνες είχαμε και έξι νέες παγκύπριες επιδόσεις. Το πιο εντυπωσιακό ρεκόρ το πέτυχε η Πολυξένη Τουμαζου του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου, που αν και μόλις 14 χρονών, με το 33.33 που πέτυχε στα 50μ. πρόσθιο πέτυχε νέα παγκύπρια επίδοση παγκορασίδων Α’, κορασίδων, ενώ ισοφάρισε και το ρεκόρ νεανίδων! Ο Σοφοκλής Μούγης, του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού, στα 50μ. ύπτιο με το 26.82 πέτυχε ΝΠΕ νέων, η Αγάθη Μανώλη του Ναυτικού Ομίλου Πάφου, στα 200μ. πεταλούδα πέτυχε ΝΠΕ παγκορασίδων Α’ με επίδοση 2.25.53 και ο Αλέξανδρος Γρηγορίου του ΑΠΟΕΛ στα 50μ. πρόσθιο (στο γύρισμα των 200μ. πρόσθιο) με χρόνο 32.20 νέα παγκύπρια επίδοση παμπαίδων Α’.

 

Οι κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες της διοργάνωσης κατά κατηγορία ήταν:

Κατηγορία Νέων: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 720β. (50μ. ύπτιο 26.82)

Κατηγορία Νεανίδων: Σιεκόλεβα Αλεξάνδρα (Αμ/στου) 719β. (200μ. πρόσθιο 2.35.26)

Κατηγορία Παίδων: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 713β. (100μ. ελεύθερο 52.50 – 4Χ100μ. ελεύθερο)

Κατηγορία Κορασίδων: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 679β. (200μ. πρόσθιο 2.38.21)

Κατηγορία Παμπαίδων Α’ : Κώστα Νικόλας (Πάφου) 598β. (100μ. ελεύθερο 55.67)

Κατηγορία Παγκορασίδων Α’: Τουμάζου Πολυξένη (Αμ/στου) 686β. (50μ. πρόσθιο 33.33)

Κατηγορία Παμπαίδων Β’: Εργατούδης Γιάννης (Λεμεσού) 496β. (400μ. ελεύθερο 4.37.93)

Κατηγορία Παγκορασίδων Β’: Μιχαήλ Μιχαέλλα (Κερύνειας) 563β. (100μ. ελεύθερο 1.0261)

 

 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου                      387
  2. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού                             264
  3. Ναυτικός Όμιλος Πάφου                                159
  4. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας                         129,5
  5. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας                           100
  6. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς                         64
  7. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας                      46

Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας                          46

  1. ΑΠΟΕΛ                                                           34,5
  2. Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς                  16

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου                      378
  2. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού                             296
  3. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας                           284
  4. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας                         149
  5. Ναυτικός Όμιλος Πάφου                                128
  6. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας                      91
  7. ΑΠΟΕΛ                                                           78
  8. Ναυτικός Όμιλος Λακατάμειας                      55
  9. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς                         50
  10. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας                          42

 

Οι νικητές των αγωνισμάτων κατά κατηγορία ήταν:

 

400μ. Μικτή: Νέων: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 4.44.36, Παίδων: Πετούσης Γεώργιος (Λ/σίας) 4.57.15, Παμπαίδων Α’: Κουτσιουπής Παναγιώτης (ΑΠΟΕΛ) 5.09.98, Παμπαίδων Β’: Kolev Nikola (Πάφου) 5.15.33. Νεανίδων: Χαρίτου Σταυρινή (Αμ/στου) 5.36.34, Κορασίδων: Erokhina Maria (Πάφου) 5.26.74, Παγκορασίδων Α’: Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 5.20.93.

 

100μ. Ελεύθερο: Νέων: Νόμπελ Τζων Τζόζεφ (Λ/σίας) 53.40, Παίδων: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 52.74,Παμπαίδων Α’: Κώστα Νικόλας (Πάφου) 55.67, Παμπαίδων Β’: Γεωργίου Μάρκος Αλέξανδρος (Αμ/στου) 1.00.91. Νεανίδων: Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 58.64, Κορασίδων: Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 58.95, Παγκορασίδων Α’: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 1.00.56, Παγκορασίδων Β’: Μιχαήλ Μιχαέλλα (Κερύν.) 1.02.61.

 

200μ. Ύπτιο: Νέων: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 2.11.56, Παίδων: Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 2.13.76, Παμπαίδων Α’: Ζένιου Ανδρέας (Αμ/στου) 2.24.03, Παμπαίδων Β’: Καραπατέας Γεώργιος (Μέσα Γειτ.) 2.31.26. Νεανίδων: Κασάπη Λυδία (Αγλαν.) 2.36.70, Κορασίδων: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.23.95, Παγκορασίδων Α’: Μπέκου Βασιλική (Αμ/στου) 2.41.40, Παγκορασίδων Β’: Κουφκή Νάγια (ΑΠΟΕΛ) 2.42.67.

 

50μ. Πεταλούδα: Νέων: Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 26.30, Παίδων: Μιτέλλας Μαρίνος (Λ/σού) 26.73, Παμπαίδων Α’: Χατζηλευτέρη Στέφανος (Κων/τίας) 28.73,Παμπαίδων Β’: Βακανά Πόλυς (Λ/σού) 30.08. Νεανίδων: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 28.04, Κορασίδων: Ζαρογιάννη Ελένη Ευδοξία (Λ/σού) 29.59, Παγκορασίδων Α’: Γεωργιάδη Μαγδαληνή (Αμ/στου) 29.91, Παγκορασίδων Β’: Μανουσάρογλου Δήμητρα (Μέσα Γειτ.) 31.51.

 

Υπόλοιπα: Τελευταία Ενημέρωση

X