Νέες διεθνείς επιτυχίες για το κυπριακό τζούντο!

7ος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U21 ο Μπαλαρτζισβίλι, μετάλλια στους Κοινοπολιτειακούς

Άλλη μια εβδομάδα γεμάτη διεθνείς επιτυχίες ήταν αυτή που πέρασε για το κυπριακό τζούντο! Πολύ σημαντική διάκριση πέτυχε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U21 στο Καζακστάν ο Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι, ενώ στο Κοινοπολιτειακό Πρωτάθλημα Τζούντο η Κύπρος πήρε δύο μετάλλια με Νίκολα Ευριπίδου και Γιάννη Αντωνίου!

Ξεκινώντας από το σημαντικότερο ραντεβού τζούντο, που ήταν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τζούντο U21 (Cadets), το οποίο διεξήχθη στα τέλη Σεπτεμβρίου 2019 στο Αλμάτι του Καζακστάν, με τη συμμετοχή 464 αθλητών και αθλητριών από 61 χώρες, η Κύπρος έλαβε μέρος με πέντε αθλητές και δύο αθλήτριες.

Στο σημαντικό διεθνές πρωτάθλημα, το οποίο διεξάγεται μία φορά κάθε δύο χρόνια, ο Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι είχε την καλύτερη πορεία. Ο πρωταθλητής μας στην κατηγορία μέχρι 60 κιλών απέκλεισε δύο αθλητές, τον Καναδό Ντάνιελ ΜακΚρίσταλ και τον Πορτογάλο Τραλάο Φερνάντες, για να φτάσει στους «8», όπου τέθηκε αντιμέτωπος με τον έμπειρο Ιάπωνα Κεΐτζι Τσουτζιόκα. Εκεί ο Γιώργος πάλεψε, πίεσε τον αντίπαλο και πήρε τον αγώνα μέχρι τέλους, μέχρι που ο Ιάπωνας νίκησε με ippon. Εν τέλει ο Τσουτζιόκα έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου! Στα ρεπεσάζ, ο Μπαλαρτζισβίλι ήταν επηρεασμένος από την ήττα και δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τον Αζέρο Τουράν Μπαϊράμοφ, με αποτέλεσμα να πλασαριστεί τελικά στην εξαιρετική 7η θέση στον κόσμο!

Στην ίδια διοργάνωση, ο Πέτρος Χριστοδουλίδης στα -50 κιλά και ο Παναγιώτης Σιακός στα -73 κιλά πέτυχαν από μία νίκη και κατέκτησαν την 9η θέση στην κατηγορία τους, με αποτέλεσμα να ανέβουν κι άλλο στην παγκόσμια κατάταξη. Στη διοργάνωση συμμετείχαν επίσης οι Κύπρος Ανδρέου, Χρίστος Γεωργίου, Κωνσταντίνα Αντωνίου και Τζάνετ Μιχαηλίδου.

Εξάλλου, στο Κοινοπολιτειακό Πρωτάθλημα Τζούντο, που διεξήχθη στο Γουόλσολ της Μεγάλης Βρετανίας, η Κύπρος πήρε δύο μετάλλια! Ο νεαρός Γιάννης Αντωνίου πέτυχε τέσσερα ippon απέναντι στους αντίπαλους του, στο δρόμο για το χρυσό στα +73 κιλά στα U14, ενώ η Νίκολα Ευριπίδου έφτασε στην κατάκτηση του χάλκινου στην κατηγορία -57 κιλών γυναικών!

Το Κυπριακό Τζούντο συνέχισε τις υψηλές πτήσεις της στις διεθνείς διοργανώσεις, αποδεικνύοντας γι΄ άλλη μια φορά την πολύ καλή δουλειά που γίνεται από την Παγκύπρια Ομοσπονδία Τζούντο και τους Συλλόγους.

Υπόλοιπα: Τελευταία Ενημέρωση