Χάντμπολ: Στον τελικό Παρνασσός και Ανόρθωση

Παρνασσός και Sabbianco Ανόρθωση ήταν οι θριαμβευτές στους ημιτελικούς αγώνες του Final-4 Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών 2022-23, κόντρα σε Απόλλων Αγ. Παύλου και Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο αντίστοιχα και θα διεκδικήσουν την κούπα στον τελικό που θα γίνει το βράδυ της Πέμπτης στις 20:00 στο στάδιο «Τ. Παπαδόπουλος – Ελευθερία» με τηλεοπτική μετάδοση από τη Cablenet.

Στον πρώτο ημιτελικό ο Παρνασσός επικράτησε με ευκολία 42-16 (ημίχρονο 19-8) του Απόλλων Αγ. Παύλου, που συμμετείχε για πρώτη φορά σε Final-4. Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Σάββα Ζωγράφου, με οκτώ γκολ, ήταν οι Χρίστος Ταρτίος και Χρίστος Λάσκος, ενώ για το συγκρότημα του Κυριάκου Κυριάκου περισσότερα γκολ είχε ο Στέφανος Φτερακίδης που σκόραρε τέσσερα.

Η Sabbianco Ανόρθωση νίκησε με 27-25 το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο που το πάλεψε αρκετά, έχοντας στο πρώτο ημίχρονο για αρκετό διάστημα το προβάδισμα, όμως προς το φινάλε η «Κυρία» πέρασε μπροστά (17-14). Η ομάδα του Μάριου Ευσταθιάδη έκτισε διαφορά μέχρι και οκτώ γκολ στα μέσα του β’ ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Ανδρέα Ανδρέου να πλησιάζει στα δυο τέρματα, 27-25, και μάλιστα 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος είχε ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο στην προτελευταία επίθεση του παιχνιδιού, όμως ο τερματοφύλακας της «Κυρίας», Κόρι, έκανε σωτήρια απόκρουση. Για το συγκρότημα της Αμμοχώστου στα οκτώ γκολ έφθασε ο Χρίστος Αργυρού, ενώ για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο έξι είχε ο Αλέξανδρος Χαραλάμπους.

Παρνασσός και Sabbianco Ανόρθωση θα συναντηθούν για πρώτη φορά σε τελικό κυπέλλου. Αμφότερες θα κυνηγήσουν να βάλουν στην τροπαιοθήκη τους το τρίτο τρόπαιο κυπέλλου. Η ομάδα της Αμμοχώστου σήκωσε την κούπα τις προηγούμενες δύο χρονιές (2021, 2022), ενώ προηγουμένως (2018, 2019) είχε πάρει τον τίτλο το συγκρότημα του Στροβόλου – το 2020 δεν διεξήχθη η διοργάνωση λόγω κορωνοϊού.

Χάντμπολ: Τελευταία Ενημέρωση