Sabbianco Ανόρθωση και Παρνασσός στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας

Αγωνίζονται σήμερα στις 7μμ στο στάδιο «Τάσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία».

Για δεύτερη σερί χρονιά Sabbianco Ανόρθωση και Παρνασσός θα αναμετρηθούν στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ κατηγορίας, κερδίζοντας στα ημιτελικά του 40ου Final-4 τον Προοδευτικό και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο αντίστοιχα.

Οι δυο ομάδες, οι οποίες θα βρεθούν αντιμέτωπες και στους τελικούς για το πρωτάθλημα, θα δώσουν τη μάχη στον τελικό του κυπέλλου την Κυριακή (14/04, 19:00) στο στάδιο «Τάσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία».

Πρώτη χρονικά πήρε την πρόκριση η Sabbianco Ανόρθωση καθώς επιβεβαίωσε την ετικέτα του φαβορί που της δόθηκε στην κλήρωση με τον Προοδευτικό. Η ομάδα της Αμμοχώστου κυριάρχησε από το πρώτο ημίχρονο (20-10), παίρνοντας εν τέλει τη νίκη-πρόκριση με τελικό σκορ 41-16.

Αργότερα, ο Παρνασσός κατέβαλε με δυσκολία το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, καταφέρνοντας στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης να δημιουργήσει μικρή διαφορά ασφαλείας. Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο ήταν μπροστά με ένα γκολ διαφορά (11-12), με τους Στροβολιώτες να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας με 24-20.

Στον τελικό η «Κυρία» θα επιδιώξει να πανηγυρίσει το τέταρτο (συνεχόμενο) τρόπαιο στον θεσμό, ενώ από την άλλη η ομάδα του Στροβόλου θα ψάξει για το τρίτο κύπελλο στην ιστορίας της, έχοντας προηγουμένως πάρει τον τίτλο το 2018 και το 2019.