Νίκες των φαβορί στην 7η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ

Ο αγώνας Sabbianco Ανόρθωση – ENAB θα γίνει σε άλλη ημερομηνία

Στους 12β σε 7 αγώνες ανήλθε ο Παρνασσός Στροβόλου με νίκη 38-22 επί του ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς σε αγώνα για την 7η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ.

Ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα του Σάββα Ζωγράφου σε 48 ώρες αφού είχε προηγηθεί το 30-22 επί του ΑΠΟΕΛ την Πέμπτη (03/11). Για την ομάδα του Στροβόλου ο Haiduc σκόραρε 13 γκολ ενώ για τους φιλοξενούμενους Τριμιθιώτης και Μελισσάς έβαλαν από 4. Το ημίχρονο ήταν 20-8. Ήταν ο τελευταίος αγώνας για τον Παρνασσό για τον Α’ Γύρο της Α’ Φάσης, ενώ η ομάδα των Αγίων Τριμιθιάς έχει αγώνα στο χέρι απέναντι στον Προοδευτικό, εντός έδρας.

Στην τρίτη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τος πρωτοπόρους, ολοκλήρωσε τον Α’ Γύρο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο το οποίο κέρδισε 29-21 τον μαχητικό Προοδευτικό Πάφου, στη Λευκωσία (ημίχρονο 16-14). Για τους νικητές, παρότι είχαν 11 διαφορετικούς σκόρερ, εντούτοις ο Μανασάκης έβαλε 8 γκολ ενώ για τους Παφίτες ο Χαράλαμπος Σοφοκλέους είχε 7.

Με εμφαντικό τρόπο ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στις νίκες μετά από έναν μηνα και τέσσερις αγώνες χωρίς νίκη. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν 41-8 εντός έδρας του ΘΟΪ Αυγόρου που ολοκλήρωσε τον Α’ Γύρο με 2 βαθμούς. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 19-6 και όπως φαίνεται στην εικόνα του αγώνα στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Αυγόρου δεν πάλεψε το παιχνίδι. Για τους γαλαζοκίτρινους ο Μάριος Γεωργιάδης έβαλε 8 γκολ.

Ο αγώνας Sabbianco Ανόρθωση – ENAB θα γίνει σε άλλη ημερομηνία λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της «Κυρίας» απέναντι στη Haukar.