Νίκες για CyView Λατσιά και Πανελλήνιο

Sε αγώνες απέναντι σε ΑΟ Αραδίππου και Προοδευτικό Πάφου, για την 9η και προτελευταία αγωνιστική...

Με νίκες προχώρησαν την Κυριακή (31/1) τα CyView Λατσιά και ο Πανελλήνιος, σε αγώνες απέναντι σε ΑΟ Αραδίππου και Προοδευτικό Πάφου, για την 9η και προτελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών.

Δεύτερη νίκη στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών για τον Πανελλήνιο, κέρδισε ξανά τον Προοδευτικό, τη φορά αυτή στην Πάφο με 18-23 (6-12 ημίχρονο). Και τις δύο φετινές νίκες ο Πανελλήνιος τις σημείωσε επί του Προοδευτικού, ο οποίος δεν έχει βαθμό ακόμα και θα προσπαθήσει να τον πάρει στον εξ αναβολής εντός έδρας αγώνα της 1ης Αγωνιστικής με τον ΑΟ Αραδίππου, αφού οι Παφίτισσες έχουν ρεπό στην τελευταία αγωνιστική.

Στο παιχνίδι του «Αφροδίτη» η Φράτιλα για τις νικήτριες και η Άντρια Φιλίππου για τις γηπεδούχες έβαλαν από έξι γκολ, ενώ η Τσαγγάρη του Πανελλήνιο σταμάτησε στα πέντε. Με τη νίκη του ο Πανελλήνιος εξασφάλισε τη θέση στην 4αδα και θα παλέψει για την τρίτη θέση στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής απέναντι στον ΑΟ Αραδίππου, εντός έδρας. Στο παιχνίδι του α’ γύρου οι Αραδιππιώτισσες είχαν κερδίσει 24-22.

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής τα CyView Λατσιά πέρασαν από την Αραδίππου με σκορ 15-24. Οι γηπεδούχες άντεξαν μόνο για ένα ημίχρονο, καθώς στην ανάπαυλα το σκορ ήταν 6-8 για την ομάδα του Απόστολου Μιχαήλ. Η ομάδα των Λατσιών έχει επτά νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Στην τελευταία αγωνιστική φιλοξενεί την ΕΝ Αθηένου που είχε ρεπό. Της αρκεί ισοπαλία ή ακόμα και ήττα έως έξι γκολ για να εξασφαλίσει την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, αφού στο παιχνίδι της Αθηένου είχε κερδίσει 19-26.

Για τα CyView Λατσιά Κωνσταντινίδου και Ντιμιτρίεβιτς είχαν από έξι γκολ και η Χαραλάμπους πέντε, όσα και η Άντρια Αντωνίου των γηπεδούχων.