Νέα μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη για τη Sabbianco Ανόρθωσης

Και... βάσεις πρόκρισης

Άλλη μια μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά έζησε το βράδυ της Κυριακής (04/12) η Sabbianco Ανόρθωση που κέρδισε με ανατροπή 23-20 τους Red Boys Differdange και έθεσε βάσεις πρόκρισης στους «16» του EHF European Cup. Η ρεβάνς θα γίνει το Σάββατο (10/12) στο Λουξεμβούργο.

Η «Κυρία» βρέθηκε να χάνει 13-11 στο ημίχρονο, ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ μέρος όχι μόνο γύρισε το ματς αλλά πήρε και μαξιλαράκι +3 για τη ρεβάνς. Σημειώνεται ότι οι κυανόλευκοι αγωνίστηκαν στους «4» της διοργάνωσης τη σεζόν 2020-21 ενώ πέρσι η πορεία τους σταμάτησε στους «32». Ο Ζάγια με 5 γκολ και οι αδελφοί Χρίστος και Ιούλιος Αργυρού ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Μάριου Ευσταθιάδη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο γκολ στην αρχή (4-2) αλλά οι Λουξεμβούργιοι ισοφάρισαν 4-4 και προηγήθηκαν πρώτη φορά στο 8-9 για να κλείσουν το ημίχρονο με 11-13 έχοντας προηγηθεί και 10-13. Στο β’ μέρος η Sabbianco Ανόρθωση μάζεψε τη διαφορά και στο 41’ ισοφάρισε 16-16 με τον Μιχαηλίδη για να περάσει μπροστά με 17-16 με τον Ι. Αργυρού. Στο τέλος μίλησε και πάλι η ψυχή των παικτών της «Κυρίας» και το 19-19 έγινε 22-19 για να κλείσει το ματς στο 23-20, διαφορά που διαμορφώθηκε στο τελευταίο 5λεπτο.

Sabbianco Ανόρθωσης (Μ. Ευσταθιάδης): Νούνγκοβιτς (τ), Ξενοφώντος (τ), Κεσίδης 2, Παβλιτσένκο, Κάραν 1, Εβδοκίμοβ, Μιχαηλίδης 3, Ι. Αργυρού 4, Σπίλιακ 2, Ζάγια 5, Χρ. Αργυρού 4, Νικηφόρου, Παπακυπριανού 1, Σίκοσεκ – Πέλκο 1, Βαλντέζ, Κόρι