Με το δεξί ο ΑΠΟΕΛ στο νέο πρωτάθλημα

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Κολοκοτρώνης με 10 γκολ

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με το δεξί στο 38ο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ανδρών καθώς επιβλήθηκε 25-37 εκτός έδρας του νεοφώτιστου ΘΟΪ Αυγόρου, σε αγώνα που έγινε στο Λύκειο Αραδίππου. Η ομάδα του Αυγόρου έμεινε κοντά στο σκορ στο α’ ημίχρονο που έκλεισε με 13-17 υπέρ των γαλαζοκίτρινων, οι οποίοι πάτησαν… γκάζι στο β’ ημίχρονο και ξέφυγαν στο σκορ, για να «καθαρίσουν» τον αγώνα με 12 γκολ διαφορά.

Πρώτος σκόρερ του ΑΠΟΕΛ και του αγώνα ο Γιώργος Κολοκοτρώνης με 10 γκολ για να ακολουθήσει ο Κυριάκος Γεωργίου με 7. Έξι πρόσθεσε για τους γηπεδούχους ο Φλώρος Φλουρέντζου.

«Ήταν δύσκολος ο αγώνας. Παίξαμε καλά κυρίως στο β’ ημίχρονο όπου καταφέραμε να πάρουμε μεγάλη διαφορά στο σκορ από το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Πρέπει να βελτιωθούμε, να γίνουμε καλύτεροι» δήλωσε μετά τον αγώνα ο Κολοκοτρώνης.

Στο παιχνίδι της πρεμιέρας ο Παρνασσός κέρδισε πολύ εύκολα την επίσης νεοφώτιστη ομάδα της ΕΝ Αγίας Βαρβάρας με 32-14 σε αγώνα που έγινε στο κλειστό «Κυριάκος Πίσσης» το οποίο θα χρησιμοποιούν ως έδρα και οι δύο ομάδες.

Η αυλαία της πρώτης αγωνιστικής θα πέσει με την αναμέτρηση Προοδευτικός Πάφου – Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου την Τετάρτη (06/10 – 19:30).