Με νίκη αποχαιρέτησε το Κόσοβο η Εθνική Γυναικών

Με θετικό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στα προ – προκριματικά του EURO 2022 η Εθνική Γυναικών καθώς το Σάββατο (05/6) επικράτησε 21-19 του Λουξεμβούργου (9-9 ημίχρονο) και κατέλαβε την τρίτη θέση του Ομίλου. Πρώτη ήταν η Πορτογαλία με τρεις νίκες η οποία προκρίθηκε στα προκριματικά, ενώ δεύτερη έμεινε η γηπεδούχος ομάδα του Κοσόβου.

Ήταν μια σημαντική νίκη για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα το οποίο πήγε στο Κόσοβο με στόχο τρεις καλές εμφανίσεις, προκειμένου να μετρήσει δυνάμεις, αφού η ομάδα συστάθηκε ξανά μετά από τρία χρόνια. Στην αποστολή δεν μετείχαν και πρωτοκλασάτες παίκτριες λόγω τραυματισμών και επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Εάν εξαιρέσουμε δύο Challenge Trophy (2016, 2018), η Εθνική Γυναικών είχε να μπει στα προκριματικά μεγάλης διοργάνωσης από το 2011.
Στο Κόσοβο έχασε στον εναρκτήριο αγώνα με 30-21 από την τοπική ομάδα και στο δεύτερο με 32-17 από την Πορτογαλία.

Ο αγώνας με το Λουξεμβούργο

Απέναντι στο Λουξεμβούργο η Κύπρος μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 1-3 για να οδηγήσει το σκορ σε όλο το α’ ημίχρονο το οποίο έληξε ισόπαλο 9-9. Οι παίκτριες του Λουξεμβούργο έκαναν το… λάθος να προηγηθούν με 11-10 καθώς η Εθνική μας απάντησε με σερί 7-0 κάνοντας το σκορ 11-17 και δείχνοντας έτσι ποιες είναι αφεντικό του αγώνα. Ακολούθησε μια χαλαρότητα με αποτέλεσμα το Λουξεμβούργο να μειώσει σε 16-17 και 18-19.

Κύπρος (Κ. Κωνσταντίνου) : Παπά 7, Ιωάννου 4, Χαραλάμπους 4, Έλληνα 3, Σολέα 1, Χρ. Τρύφωνος 1, Άντρια Αντωνίου 1, Ηλία, Ευθυμίου, Βραχίμη, Τάκη (τ), Θεοδώρου, Τσαγγάρη, Λύτρα (τ), Γ. Κκαΐλα, Μιράχη

Στους τρεις αγώνες η Κύπρος είχε 11 διαφορετικές σκόρερ επί συνόλου 16 παικτριών που βρέθηκαν στην αποστολή, δύο εκ των οποίες τερματοφύλακες.

Προεδρικά μπράβο

Μετά τον αγώνα ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Στρατηγός Χαράλαμπος Λόττας απέστειλε συγχαρητήρια στις αθλήτριες και την προπονητική ομάδα, τόσο για τη μεγάλη νίκη όσο και για τη μεγάλη προσπάθεια και τις τρεις ημέρες. Ο Στρατηγός Λόττας εξέφρασε την πίστη του ότι το γυναικείο χάντμπολ στην Κύπρο βρίσκεται σε τροχιά διαρκούς προόδου.