Ήττα του ΑΠΟΕΛ στον πρώτο φετινό ευρωπαϊκό αγώνα στο Χάντμπολ

Την ήττα με 33-22 από τον Κυπελλούχο Ελλάδας, Αθλητικό Εκπολιτιστικό Σύλλογο Χειροσφαίρισης Πυλαίας Θεσσαλονίκης, γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στον πρώτο του φετινό αγώνα στο πλαίσιο του Α’ Γύρου του EHF European Cup, τρίτης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης στο Χάντμπολ. Ο αγώνας έγινε στο «Τ. Παπαδόπουλος – Ελευθερία» με τυπικά γηπεδούχο την ομάδα της Πυλαίας. Η ρεβάνς θα γίνει την Κυριακή (18/9 – 16:00). Το σκορ ημιχρόνου ήταν 18-9.

Η ομάδα του Ανδρέα Μαρκίδη νωρίς πίσω στο σκορ με 3-0 και 6-1 ενώ η ομάδα της Πυλαίας προηγήθηκε και με 14-4. Στο β’ ημίχρονο το σκορ έφτασε έως το +13 (23-10) για να κλείσει στο +11. Πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι το μεγάλο φαβορί για πρόκριση.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα της Κύπρου οι Φωτίου και Χρίστος Γεωργίου, έχοντας από πέντε γκολ.

ΑΠΟΕΛ (Μαρκίδης): Ρούσσος (τ), Αντωνίου (τ), Αντωνιάδης (τ), Φωτίου 5, Χρ. Γεωργίου 5, Νικ. Χαραλάμπους 4, Κ. Αντωνιάδης 3, Χριστοδούλου 2, Κλ. Χαραλάμπους 2, Αστέρης 1, Χατζηκαλλής, Χριστοφόρου, Νικολάου, Μακρής, Ν. Γεωργίου

Οι γαλαζοκίτρινοι, τριταθλητές Κύπρου τη σεζόν 2021-22, μετέχουν για δεύτερη διαδοχική χρονιά στο θεσμό. Στην ίδια διοργάνωση θα αγωνιστούν η νταμπλούχος Sabbianco Ανόρθωση και ο δευτεραθλητής Παρνασσός Στροβόλου που ξεκινούν τις υποχρεώσεις του στο Β’ Γύρο.

Χάντμπολ: Τελευταία Ενημέρωση