Έπεσε μαχόμενη η Sabbianco Ανόρθωση!

Παρά την συγκλονιστική της προσπάθεια, έμεινε εκτός τελικού στο EHF European Cup

Εκτός τελικού του EHF European Cup στο χάντμπολ έμεινε η Sabbianco Ανόρθωση, η οποία ηττήθηκε από την Ystads IF Σουηδίας εκτός έδρας με σκορ 26-22, μη μπορώντας να υπερασπιστεί το σκορ του πρώτου αγώνα, όταν και κέρδισε με 26-24.

Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα, προηγήθηκαν μέχρι και με δύο γκολ διαφορά στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης, όμως οι Σουηδοί ισοφάρισαν με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου σε 10-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Σουηδοί ανέβασαν στροφές, επέβαλαν τον ρυθμό τους, αλλά η ομάδα μας θα μπορούσε να πάρει την πρόκριση στο τέλος, αν ήταν λίγο πιο ψύχραιμοι οι παίκτες του Ζαραβίνα.

Έντονα παράπονα από την διαιτησία έχει η Ανόρθωση, αφού οι διαιτητές ακύρωσαν γκολ του Ιούλιου Αργυρού, ο οποίος θα έκανε το 24-23 λίγο πριν την λήξη, χωρίς να δούμε την επαναληπτική προβολή της φάσης.

Στον τελικό, οι Σουηδοί θα αντιμετωπίσουν σε διπλούς αγώνες την ΑΕΚ Αθηνών.

Η Ανόρθωση στο twitter έστειλε τα συγχαρητήρια της στην ομάδα γι' αυτήν την ιστορική πορεία μέχρι τα ημιτελικά του θεσμού.