Ο Λεύκιος Μιλτιάδους με 97/100 ζευγάρωσε τις νίκες του στο κόμπακ

Στο φετινό πρωτάθλημα

Με 97 επιτυχίες στους 100 δίσκους, ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Λεύκιος Μιλτιάδους «ζευγάρωσε» τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα κόμπακ, μετρώντας δυο νίκες στους δυο πρώτους αγώνες!

Ο δεύτερος φετινός αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, ήταν για το «Κύπελλο Παραλιμνίου» κι έγινε στο διεθνές σκοπευτήριο της ελεύθερης επαρχίας Αμμοχώστου το περασμένο Σαββατοκύριακο 8 και 9 Μαΐου, με τη συμμετοχή 260 σκοπευτών και με αθλοθέτη την εταιρία ΝEVISO.

Ο Λεύκιος Μιλτιάδους πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα και με 3 αλάνθαστα 25άρια κι ένα 22/25, έφτασε στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, παρά το γεγονός ότι σε κάποια στιγμή ένοιωσε την πίεση του Πάμπου Χατζημιχαήλ (ΣΚΟΑΜ), ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 96/100.

Οι «σκληρές μάχες» έγιναν για την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη, όπου πέντε σκοπευτές ισοβάθμησαν με 95/100 και υποχρέωσαν τους διοργανωτές να τους οδηγήσουν σε αγώνα μπαράζ. Ένα αγώνα στον οποίο παρουσιάστηκαν οι τέσσερις, ενώ ο Χάρης Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΜ που απουσίαζε, περιορίστηκε στην έβδομη θέση της γενικής κατάταξης και στην πέμπτη της Α’ κατηγορίας.

Νικητής στο μπαράζ και τρίτος στη γενική κατάταξη ανεδείχθη ο Μιχάλης Ανδρέου της ΣΚΟΛΑΡ με 22/25, τον ακολούθησαν οι συναθλητές του Παναγιώτης Χωματένος με 20/25 και Ηλίας Σταμπόλης με 19/25 και στην έκτη θέση τερμάτισε ο Γιώργος Κυπραίος της ΣΚΟΛΕΜ με 17/25.

Με το 95/100 που πέτυχαν στον αγώνα, ο Μιχάλης Ανδρέου εξασφάλισε και την πρώτη θέση στη Β’ κατηγορία και ο Γιώργος Κυπραίος στην Δ’ κατηγορία, ενώ στην Γ’ κατηγορία πρώτευσε ο Γιώργος Κοκολής της ΣΚΟΕΠΑ με 91/100. Στην κατηγορία των εφήβων, νικητής ανεδείχθη ο Τουρκοκύπριος αθλητής της ΣΚΟΑΜ Σαλίχ Κιράνογλου με 79/100, στους σίνιορς ο Κωστάκης Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΑΡ με 92/100 και στους βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας της ΣΚΟΛΕΥ με 77/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του δεύτερου αγώνα κόμπακ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Παραλιμνίου, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: