Νικητής από τα… παλιά στο «Κύπελλο Πάφου»

Στον δεύτερο αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ

Ο παλιός πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ (και αργότερα της ΣΚΟΑΜ) Ανδρέας Βασιλείου… ξαναθυμήθηκε το τραπ και αγωνιζόμενος στη Β’ κατηγορία, κατάφερε να κερδίσει τον δεύτερο αγώνα του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, που ήταν για το «Κύπελλο Πάφου».

Ο 53χρονος Παραλιμνίτης σκοπευτής, αφού «κρέμασε» για ένα διάστημα το δίκαννο, στη συνέχεια ασχολήθηκε με τα αγωνίσματα της FITASC (σπόρτιγκ και κόμπακ), ενώ φέτος επανήλθε στην παλιά του «αγάπη» και από τον δεύτερο αγώνα απέδειξε ότι η σκοποβολή δεν ξεχνιέται! Ύστερα από ένα συγκλονιστικό τελικό, κέρδισε στη μονομαχία του χρυσού μεταλλίου τον Άδωνη Μυλωνά (ΣΚΟΛΕΥ) με 43/50 έναντι 42/50 του αντιπάλου του, που πήρε το αργυρό μετάλλιο. «Χάλκινος» νικητής ήταν ο Νικόλας Κυριάκου (ΣΚΟΛΕΜ) με 31/40.

Ο δεύτερος αγώνας τραπ ήταν για το «Κύπελλο Πάφου» κι έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας, χωρίς την παρουσία θεατών και κάτω από τα αυστηρά υγειονομικά πρωτόκολλα του υπουργείου Υγείας και του ΚΟΑ. Από την πρώτη μέρα φάνηκε ότι η … μάχη θα ήταν αμφίρροπη αφού αρκετοί σκοπευτές έδειξαν να βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάταξη. Με την ολοκλήρωση του προκριματικού δυο αθλητές, οι Γιάννης Αηλιώτης (ΣΚΟΕΠΑ) και Ξάνθος Χριστοδούλου (ΣΚΟΛΕΥ) πέρασαν επικεφαλής στον τελικό με το πολύ καλό αποτέλεσμα των 120/125, ενώ ακολούθησαν οι Άδωνης Μυλωνάς με 119/125 και Νικόλας Κυριάκου 117/125. Την εξάδα του τελικού συμπλήρωσαν ο νικητής Ανδρέας Βασιλείου με 115/125 και ο Πέτρος Αναστασίου (ΣΚΟΛΑΡ) με 114/125.

Σε αντίθεση με τους άνδρες, στο τραπ γυναικών η πρωταθλήτρια μας Γεωργία Κωνσταντινίδου, δεν επέτρεψε σε καμιά από τις αντιπάλους της να αμφισβητήσει την κυριαρχία της. Η διεθνής σκοπεύτρια της ΣΚΟΛΕΥ αφού πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 111/125, 21 επιτυχίες πάνω από τη δεύτερη Άντη Ιερίδη της ΣΚΟΛΑΡ, τελικά εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο με 36/50 έναντι 22/50 της Ιερείδη. Η νικήτρια των νεανίδων Μισιέλ Κρυστάλλη (88/125) της ΣΚΟΛΕΜ, εξασφάλισε και το χάλκινο μετάλλιο στη γυναικεία κατάταξη με 16/40 στον τελικό. Εκεί όπου αγωνίστηκαν επίσης η Αννίτα Κουκκουλλή (ΣΚΟΛΑΡ) με 66/125 και η Δέσποινα Τσαγγαρίδου (ΣΚΟΛΕΥ) με 39/125.

Στους έφηβους, τρεις νεαροί (ένας της Α’ και δυο της Β’ κατηγορίας) βρέθηκαν να ισοβαθμούν με 100/125, με τον Γιώργο Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ, να παίρνει την πρώτη θέση με καλύτερη τελευταία πούλα. Ο συναθλητής του Ανδρέας Γερμανός ήταν ο νικητής στην κατηγορία των παίδων με 85/125, ενώ ο παραπληγικός σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΥ Νεόφυτος Νικολάου, με 88/125 πρώτευσε στο παρατράπ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του δεύτερου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ για το «Κύπελλο Πάφου», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: