Man of the Year Awards: Αθλητής της χρονιάς ο Μάριος Γεωργίου

Ο πρωταθλητής μας στην ενόργανη γυμναστική πήρε το βραβείο για τον κορυφαίο αθλητή της φετινής σεζόν

Για είκοσι ένα χρόνια τα Τράπεζα Κύπρου Man of the Year Awards, βραβεύουν τους άντρες που έχουν κάνει περήφανη τη χώρα μας με τα επιτεύγματά τους. Για πρώτη φορά τιμήθηκε με το βραβείο «Αθλητής της Χρονιάς» ο αθλητής της Ενόργανης Γυμναστικής, Μάριος Γεωργίου.

Ο Κύπριος αθλητής που έκανε περήφανη την χώρα μας με τις επιδόσεις του το 2022, παρέλαβε το σχετικό βραβείο από τον Πιέρο Σωτηρίου, στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Ραrklane, α luxury Collection Resort and Spa.

Η φετινή, θεωρείται μια άκρως επιτυχημένη χρονιά για τον Κύπριο αθλητή, αφού κατάφερε να κάνει περήφανη την χώρα μας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις κατακτώντας την κορυφή της Ευρώπης.

Εντός του 2022, ο Μάριος Γεωργίου μέτρησε συνολικά δέκα μετάλλια, με κορυφαία αναμφισβήτητα στιγμή, την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο μονόζυγο, στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής στο Μόναχο.

Ήταν ένα ιστορικό μετάλλιο, αφού είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Κυπριακής Ενόργανης Γυμναστικής σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Ο 24χρονος πρωταθλητής, βαθμολογήθηκε με 14.400 βαθμούς, επίδοση που ήταν μακράν καλύτερη από τους υπόλοιπους αθλητές που συμμετείχαν στον εν λόγω τελικό και έτσι ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου.

Πέραν του χρυσού στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ο Μάριος Γεωργίου κατέκτησε ένα χρυσό κι ένα χάλκινο στους Μεσογειακούς Αγώνες, τέσσερα χάλκινα μετάλλια στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες και άλλα τρία χρυσά στο Παγκόσμιο Κύπελλο ενόργανης γυμναστικής.

Έτσι ο Μάριος Γεωργίου κέρδισε επάξια τον τίτλο του «Αθλητή της Χρονιάς», ένα βραβείο που τιμά τόσο τον ίδιο όσο και το προπονητικό του τιμ, που συνέβαλε στα μέγιστα για να φθάσει ο αθλητής μας στην κορυφή της Ευρώπης. Το βραβείο παρέδωσε στον Μάριο Γεωργίου, ο ποδοσφαιριστής Πιέρος Σωτηρίου.

Κύπρος: Τελευταία Ενημέρωση