Τόκιο 2020: Στην 9η θέση ο Μάριος Γεωργίου - Kορυφαία κυπριακή επίδοση

Έμεινε για μία θέση εκτός τελικού και θα περιμένει τον αγώνα ως πρώτος επιλαχών

Μία μόλις θέση μακριά από το μεγάλο του στόχο, την πρόκριση στον τελικό ενός ατομικού αγωνίσματος έμεινε ο Μάριος Γεωργίου.

Ύστερα από την ολοκλήρωση των προσπαθειών όλων των αθλητών, που αγωνίστηκαν στον προκριματικό της Ενόργανης Γυμναστικής, ο Μάριος Γεωργίου κατετάγη 9ος στο Μονόζυγο, και είναι ο πρώτος επιλαχών για τον τελικό του αγωνίσματος.

Ο Κύπριος πρωταθλητής βαθμολογήθηκε με 14.333, ενώ ο 8ος στην κατάταξη που ήταν ο Μπαρτ Ντερλό από την Ολλανδία βαθμολογήθηκε με 14.400 και οι αθλητές που κατέλαβαν την 6η και 7η θέση με 14.443.

Εφόσον για οποιονδήποτε λόγο, ένας εκ των οκτώ πρώτων του προκριματικού δεν προσέλθει να αγωνιστεί στον τελικό που θα γίνει στις 3 Αυγούστου, τότε τη θέση του θα καταλάβει ο Μάριος Γεωργίου.

Αναλυτικά οι βαθμολογίες του Μάριου Γεωργίου στο Σύνθετο αλλά και ανά αγώνισμα και η θέση που κατέλαβε σε κάθε ένα από αυτά είναι:

Μονόζυγο: 14.333 (9ος)

Η 9η θέση που κατέλαβε ο Μάριος Γεωργίου είναι η καλύτερη που κατέλαβε Κύπριος αθλητής της Γυμναστικής σε Ολυμπιακούς Αγώνες.