Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο ο Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς «καθάρισε» με 3-6, 6-3, 3-6 τον Φίλιπ Κολσράιμπερ

Με το δεξί ξεκίνησε την προσπάθειά του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δυσκολεύτηκε, αλλά έφυγε νικητής από το ματς με τον Φίλιπ Κοσράιμπερ στον πρώτο γύρο, επικρατώντας 2-1 σετ (3-6, 6-3, 3-6). Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Κβον ή Τιαφόε, που αγωνίζονται αυτή την ώρα.

Η αφόρητη ζέστη που επικρατεί ήταν το μεγάλο εμπόδιο για τους δύο τενίστες. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο δυνατά και πήρε με μεγάλη άνεση το πρώτο σετ με 6-3.

Μοναδική εξαίρεση το τρίτο γκέιμ, όταν ο Γερμανός πίεσε για το μπρέικ, όμως ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του. Αμέσως μετά, μάλιστα, έσπασε αυτός το σερβίς του αντιπάλου και ξέφυγε με 4-1, ανοίγοντας τον δρόμο για το 1-0 σετ.

Στη συνέχεια, όμως ο Γερμανός αντίπαλός του ανέβασε κατακόρυφα στροφές και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Έλληνα τενίστα για το 1-1 σετ, επίσης με 6-3.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς πέτυχε μεγάλη ανατροπή. Ο Κολσράιμπερ ξεκίνησε με μπρέικ και προηγήθηκε 2-0, με τον Έλληνα να ισοφαρίζει στο τέταρτο γκέιμ (2-2) και με νέο μπρέικ στο φινάλε να σφραγίζει τη νίκη του .

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Τελευταία Ενημέρωση