Τσιτσιπάς από ατσάλι!

Στα ημιτελικά του Ακαπούλκο ο Ελλαδίτης τενίστας

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε στα τρία σετ τον Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ και πέρασε στα ημιτελικά του Ακαπούλκο!

Μετά από μια συναρπαστική μονομαχία διάρκειας 2 ωρών και 3 λεπτών, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 7-5, 4-6, 6-3 του 20χρονου Καναδού (Νο.18) και περιμένει τώρα τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ιταλό Λορέντζο Μουζέτι και τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Πολύ δυνατός πνευματικά ο Στεφ, δεν τα έχασε όταν είδε τον αντίπαλό του να φέρνει το ματς στα ίσα και να... παίρνει το μομέντουμ στη δική του πλευρά. Έκανε το καθήκον του όταν είχε τις μπάλες στα χέρια και «χτυπώντας» την κατάλληλη στιγμή, πήρε την τεράστια πρόκριση και πάει φουλ για τον πρώτο του τίτλο στην κατηγορία ATP 500.

Boήθησε, βέβαια, και ο ίδιος ο Φίλιξ, καθώς δεν άντεξε στην πίεση όταν σέρβιρε να μείνει στο ματς και με δύο σερί διπλά λάθη έκανε... δωράκι στον Στεφ!

Το ματς, πάντως, δεν ξεκίνησε καλά για τον Τσιτσιπά, που έχασε το πρώτο του service game και βρέθηκε να κυνηγάει τον Αλιασίμ από το ξεκίνημα του αγώνα (0-2). Όταν, όμως, βρήκε τον ρυθμό του, ήταν αδύνατον για τον Φίίξ να τον ακολουθήσει και το 1-0 ήταν η... φυσιολογική εξέλιξη, έστω και αν έγινε στο δωδέκατο γκέιμ.

Ο Αλιασίμ, ωστόσο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο σετ... Σέρβιρε εξαιρετικά, έγινε πιο επιθετικός και με το μπρέικ που σημείωσε στο τρίτο γκέιμ (1-2) μπήκε στη θέση του οδηγού, όπου έμεινε μέχρι το φινάλε του σετ.

Και οι δύο σέρβιραν πολύ καλά στο τρίτο σετ, όμως ο Στεφ είχε την τύχη να σερβίρει πρώτος, με αποτέλεσμα μπει πίεση στον νεαρό Καναδό. Στο 4-3, λοιπόν, ο Φίλιξ έκανε ένα τραγικό service game και έδωσε την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να σερβίρει στη συνέχεια για την πρόκριση.

Ο Στεφ, φυσικά, δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Πέτυχε την τρίτη του νίκη σε πέντε αναμετρήσεις με τον Αλιασίμ και πέρασε στον 26ο ημιτελικό της καριέρας του. Είναι, μάλιστα, ο τρίτος φετινός μετά τη Μελβούρνη και το Ρότερνταμ, ενδεικτικό της εξαιρετικής του κατάστασης...

Στον άλλο ημιτελικό θα αναμετρηθούν οι Γερμανοί Ντόμινικ Κέπφερ και Σάσα Ζβέρεφ.

Πηγή: sdna.gr