Τεράστιος Τσιτσιπάς στον τελικό του Ρολάν Γκαρός!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε με 3-2 σετ του Γερμανού Αλεξάντερ Σβέρεφ!

Μέγας είσαι Στέφανε Τσιτσιπά και θαυμαστά τα έργα σου!

Ένας μυθικός Στέφανος Τσιτσιπάς άντεξε κόντρα στον Αλεξάντερ Σβέρεφ, επικράτησε με 3-2 σετ και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Roland Garros, γράφοντας ιστορία! Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που τα είχε… όλα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέδειξε πόσο σπουδαίος είναι, πανηγύρισε τεράστια νίκη με 3-2 σετ (6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3) κόντρα στον σκληροτράχηλο Αλεξάντερ Ζβέρεφ και προκρίθηκε στον τελικό του Ρολάν Γκαρός για πρώτη φορά στην καριέρα του!

Ο Έλληνας τενίστας θα περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλο του από το ζευγάρι Νόβακ Τζόκοβιτς-Ραφαέλ Ναδάλ και θα έχει την Κυριακή την ευκαιρία να φτάσει στην κούπα, στην πρώτη του συμμετοχή σε τελικό Grand Slam. Μάλιστα ο Στέφανος έχει εξασφαλίσει ήδη 750 χιλιάδες ευρώ από την πρόκρισή του, ενώ αν καταφέρει να σηκώσει το τρόπαιο θα λάβει το απίστευτο ποσό των 1,4 εκατομμυρίων ευρώ!

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε πάρα πολύ δυναμικά και από νωρίς κράτησε το σερβίς του, έκανε το μπρέικ και έφτασε στο 3-0 το οποίο τον έβαλε σε θέση οδηγού. Από εκεί και πέρα οι δύο «μονομάχοι», με όπλο την επίθεσή τους, κατάφερναν να παίρνουν εύκολα κάθε game που σέρβιραν, με τον Ζβέρεφ να ζορίζει λίγο τον Έλληνα τενίστα στο τέλος, αλλά τον Στέφανο να εκμεταλλευτεί το λάθος του Γερμανού και να κάνει το 1-0 στα σετ (6-3).

Στο δεύτερο σετ ο Ζβέρεφ «ξύπνησε» και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση από τον Τσιτσιπά που έδειξε μια μικρή δυσκολία στις επιστροφές. Ο Γερμανός έτσι έκανε το μπρέικ, κράτησε το σερβίς του και έφτασε στο 3-0. Από εκεί και μετά ο Στέφανος έκανε ένα από τα καλύτερα διαστήματα της ζωής του, είχε απάντηση σε κάθε μπαλιά και «τούμπαρε» το ματς σε 6-3 για το 2-0 σετ!

Μπορεί ο Έλληνας τενίστα να κράτησε το σερβίς του (1-0), ωστόσο ο Ζβέρεφ έκανε το μπρέικ και πήρε τα ηνία του σετ (1-3). Ο Τσιτσιπάς έψαχνε απεγνωσμένα το μπρέικ αλλά δεν μπόρεσε. Ο Γερμανός κατάφερε να αντέξει στην πίεση, δημιούργησε μια μικρή ένταση για έναν πόντο που δεν του δόθηκε και μείωσε σε 2-1 σετ.

Με την φόρα που είχε από την κατάκτηση του προηγούμενου σετ, ο Ζβέρεφ ξεκίνησε εξαιρετικά κάνοντας το μπρέικ (0-1). Όπως γινόταν σε όλο το παιχνίδι, όταν κάποιος έσπαγε το σερβίς είχε τεράστιο προβάδισμα. Από εκεί και μετά, οι μεγάλες μάχες έδιναν και έπαιρναν, με τους δύο εντυπωσιακούς αθλητές να είναι σταθεροί. Παρόλα αυτά ο Στέφανος δεν έκανε το μπρέικ που έψαχνε και ο Ζβέρεφ ισοφάρισε σε 2-2 σετ (6-4).

Ο Γερμανός στο πρώτο game του πέμπτου σετ έφτασε στο 40-0 και μια ανάσα από το μπρέικ, ωστόσο ο Τσιτσιπάς βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, επέστρεψε για το 1-0! Ο Έλληνας τενίστας άντεξε (2-0), ενώ στη συνέχεια έκανε το πολυπόθητο μπρέικ (3-1)! Από εκεί και μετά το μόνο του έκανε ο Στέφανος ήταν να αντέχει στο σερβίς του για να φτάσει ένα βήμα πριν το μπρέικ και τη νίκη, όμως ο Ζβέρεφ του «έσβησε» τρία match point (5-3)! Ο Στέφανος ήταν αυτός που έπρεπε και με όπλο το σερβίς του πήρε τη νίκη με 3-2 σετ!