Τένις: Πάλεψε, αλλά έχασε ο Τσιτσιπάς

Στον τελικό του Shanghai Masters προκρίθηκε ο Ντανίλ Μεντβέντεφ που κέρδισε τον Έλληνα τενίστα με 2-0 σετ (7-6, 7-5)

Πραγματική μάχη έγινε ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά και τον Ντανίλ Μεντβέντεφ για τα ημιτελικά του Shanghai Masters, με τον Ρώσο να κερδίζει στις λεπτομέρειες τον αγώνα με 2-0 σετ και να παίρνει την πρόκριση στον τελικό.

Έτσι, λοιπόν, το ταξίδι του Έλληνα τενίστα τελείωσε άδοξα στην Κίνα, μιας και ο αντίπαλος του ήταν αλάνθαστος και ανώτερος καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Στέφανος εμφανίστηκε ασταθής στο τελευταίο game στο οποίο σέρβιρε, με τον Ρώσο να το εκμεταλλεύεται.

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες τόσο του πρώτου όσο και του δεύτερου σετ, σε ένα γενικά μοιρασμένο παιχνίδι.

Πάντως ο Μεντβέντεφ έχει εξελιχθεί σε κακό δαίμονα του Τσιτσιπά, αφού στις τελευταίες πέντε μεταξύ τους αναμετρήσεις ο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης Ρώσος μετρά ισάριθμες νίκες.

Η εξέλιξη του δεύτερου σετ

12:20: Ο Μεντβέντεφ δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στον Τσιτσιπά και πήρε το γκέιμ σετ και κατ' επέκταση τον αγώνα με 2-0.

13:17: Δεν κράτησε ο Στέφανος, έχασε το σερβίς του και ο Ρώσος είναι μπροστά με 6-5 και σερβίρει για το ματς.

13:14: BREAK για τον Τσιτσιπά, που μένει ΖΩΝΤΑΝΟΣ στο παιχνίδι. 5-5 πλέον και σερβίρει

13:10: Σερβίρει πλέον για το ματς ο Ρώσος

13:09: Μειώνει σε 5-4 ο Στέφανος και μένει ζωντανός στο παιχνίδι.

13:06: Ακόμη ένα βήμα για τον Ρώσο, που κάνει το σετ, 5-3 στα γκέιμ

13:02: Μένει στο παιχνίδι ο Τσιτσιπάς, καθώς μειώνει ξανά. 4-3 πλέον.

13:00: Κρατά ο Μεντβέντεφ και κάνει το 4-2.

12:56: Απαντά ο Στέφανος και μειώνει σε 3-2, αλλά το σημαντικό είναι ότι κράτησε το σερβίς του. Θέλει όμως να κάνει ένα break για να μπορεί να κερδίσει το σετ.

12:52: Δυσκολεύουν τα πράγματα για τον Τσιτσιπά, γιατί ο Ρώσος κάνει το 3-1 στα γκέιμ

12:49: Break για τον Μεντβέντεφ, που προηγείται πλέον σε 2-1 στα γκέιμ και σερβίρει.

12:43: Ισοφάρισε ο Ρώσος και 1-1

12:40: Πήρε το πρώτο γκέιμ ο Στέφανος και προηγείται με 1-0.

12:37: Ξεκίνησε το δευτερο σετ

Η εξέλιξη του πρώτου σετ, όπου κατάληξε τον Μεντβέντεφ με 7-6

12:35: Έγινε πραγματική μάχη, με τον Ρώσο να είναι πιο σταθερός και να πέρνει το τάι μπρέικ με 7-5 και το πρώτο σετ με 7-6.

12:27: Εξαιρετικός ο Στέφανος, Ισοφαρίζει σε 6-6 και πάμε σε τάι μπρέικ. Το πρώτο ανάμεσα στους δύο τενίστες στις αναμετρήσεις τους.

12:21: Κρατά το σέρβις του ο Μεντβέντεφ και πέρνει ξανά προβάδισμα με 6-5. Πρέπει να κρατήσει ο Στέφανος το σερβίς του για να μείνει στην διεκδίκηση του σετ.

12:18: Ισοφαρίζει ο Στέφανος σε 5-5 στα γκέιμ. Μεγάλη μάχη στο πρώτο σετ

12:14: Έχασε μεγάλη ευκαιρία για break ο Στέφανος. Προηγήθηκε με 40-0, αλλά αντέδρασε ο Ρώσος και πήρε το γκέιμ. 5-4 τώρα για τον
Μεντβέντεφ.

12:10: Αντίδραση από τον Στέφανο, που ισοφαρίζει ξανά. 4-4 πλέον τα γκέιμ στο πρώτο σετ.

12:06: Προβάδισμα ξανά για τον Μεντβέντεφ, που προηγείται 3-4 στα γκέιμ

12:02: 3-3 στα γκάιμ. Κράτησε το σερβίς του ο Στέφανος

11.57: Ο Ρώσος κάνει το 2-3

11:50: Ισοφαρίζει σε 2-2 ο Στέφανος

11:45: Ξανά μπροστά ο Ρώσος. 1-2 στα γκέιμ

11:38: Πήρε το γκέιμ ο Τσιτσιπας και κάνει το 1-1

11:30: Ο Μεντβέντεφ παίρνει το πρώτο γκέιμ 0-1

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση