Στον 2ο γύρο του Γουίμπλεντον ο Τσιτσιπάς!

Πήρε τον... μαραθώνιο δύο ημερών με τον Τιμ

Μετά από ένα ματς που ξεκίνησε Τρίτη και τέλειωσε... Τετάρτη βράδυ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 3-2 στα σετ τον Ντόμινικ Τιμ και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Γουίμπλεντον, όπου θα βρει τον Μάρεϊ.

Ο αγώνας:

Το πρώτο σετ ανήκε κατά κράτος στον Τιμ. Οι δύο παίκτες κράτησαν για 5 game το σερβίς τους, όμως ο Αυστριακός έκανε break στο 6ο, το οποίο και εκμεταλλεύτηκε αμέσως φτάνοντας στο 5-2. Από εκεί και πέρα, ο Στέφανος δεν είχε απάντηση και απώλεσε το πρώτο σετ με συνολικό σκορ 6-3.

Στο δεύτερο σετ, ο αγώνας ήταν πολύ πιο ισορροπημένος, με τους δύο αντιπάλους να κρατούν με σχετική άνεση το σερβίς τους. Με τον Τσιτσιπά να προηγείται 4-3, η αναμέτρηση διεκόπη λόγω της κακοκαιρίας, και συνεχίστηκε την επομένη. Το τρομερά ανταγωνιστικό σετ πήγε στο tie break, όπου ο Έλληνας τενίστας ήταν καταιγιστικός (7-1), ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Τσιτσιπά να χάνει τεράστια ευκαιρία να κάνει break στο τρίτο γκέιμ. Ο Έλληνας τενίστας είχε τέσσερα break points, ο Τιμ τα έσβησε όμως όλα. Παρόλα αυτά, δεν έκανε το ίδιο και στο πέμπτο game, όταν κέρδισε το πρώτο break point που είχε και πήρε προβάδισμα στο σετ. Από εκεί και πέρα, ο Αυστριακός δεν είχε αντίδραση, ο Τσιτσιπάς έκανε και δεύτερο break (5-2), και το σετ ολοκληρώθηκε με θριαμβευτή τον Έλληνα τενίστα (6-2).

Στο τέταρτο σετ είδαμε πάλι την εικόνα του δεύτερου. Οι δύο αθλητές επιδόθηκαν σε ένα μεγάλο ντέρμπι, κρατώντας με ευκολία το σερβίς τους. Μοναδική εξαίρεση ήταν το break point που απώλεσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο πρώτο game. Από εκεί και πέρα, κανείς δεν έφτασε κοντά στο να «σπάσει» το σερβίς του αντιπάλου του και το σετ οδηγήθηκε στο tie break. Ο Τιμ προηγήθηκε 6-3, με τον Τσιτσιπά να σβήνει διαδοχικά set point αλλά τελικά να χάνει το σετ (7-5).

Η εικόνα στο πέμπτο σετ μαρτυρούσε την κούραση των δύο παικτών, που φρόντιζαν κυρίως να μην δεχθούν break. Ο Τιμ κόντεψε να σπάσει το σερβίς του Τσιτσιπά στο έβδομο game, όμως με φοβερό τρόπο ο Έλληνας τενίστας δεν του το επέτρεψε, κρατώντας το προβάδισμα. To ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Τσιτσιπά να χάνει μεγάλη ευκαιρία έχοντας match point στο 11ο game το οποίο «έσβησε» ο Τιμ. Τελικά, το σετ έφτασε πάλι στο tie break, με τον Στέφανο να επικρατεί 10-8 και να παίρνει τη μεγάλη νίκη.

Πηγή: sportfm.gr