Στα ημιτελικά του Κατάρ μετά από σκληρή μάχη η Σάκκαρη!

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε 2-1 σετ της Καρολίν Γκαρσία

Νικήτρια σε μεγάλη μάχη βγήκε η Μαρία Σάκκαρη, που επιβλήθηκε 2-1 σετ της Καρολίν Γκαρσία και προκρίθηκε στους «4» του τουρνουά της Ντόχα.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια λύγισε το Νο5 της κατάταξης σε δύο ώρες και 43 λεπτά και τσέκαρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Τζέσικα Πεγκούλα (Νο2), η οποία προκρίθηκε με άνετη νίκη επί της Μαϊά Μπεατρίζ Χαντάντ (6-3, 6-2).

Η Σάκκαρη ξεκίνησε ιδανικά το ματς και έφτασε στο 5-1 με δύο μπρέικ, κάνοντας το 1-0 σετ με 6-2.

Το δεύτερο σετ ήταν πολύ ισορροπημένο, με την Γκαρσία να φτάνει σε δύο μπρέικ πόιντ στο όγδοο γκέιμ και τη Σάκκαρη να τη σταματάει.

Αντίστοιχα, και στο δέκατο γκέιμ η Σάκκαρη αναγκάστηκε να σταματήσει σετ πόιντ, ενώ και η ίδια είχε μπρέικ πόιντ που σταμάτησε η Γκαρσία. Το σετ πήγε στο τάι μπρέικ, που κατέκτησε στις λεπτομέρειες η Γαλλίδα.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το τρίτο σετ, με τις δύο τενίστριες να κρατούν το σερβίς τους και τη Σάκκαρη να δείχνει τη δύναμή της στο τάι μπρέικ.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση