Σίφουνας ο Τσιτσιπάς, πέρασε στους «16» του Αυστραλιανού Open (vid)

Ο «Στεφ» νίκησε με 3-0 τον Τάλον Γκρίκσπορ και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του τουρνουά

Για τρίτη σερί χρονιά ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα είναι στους «16» του Αυστραλιανού Open. Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες πλην του δευτέρου σετ, ο 24χρονος τενίστας νίκησε 3-0 τον Τάλον Γκρίκσπορ (Ολλανδία, Νο 63), 6-2, 7-6(5), 6-3 σε 2 ώρες και 6 λεπτά.

Αυτή ήταν η έβδομη νίκη σε ισάριθμους αγώνες μέσα στο 2023 για τον «Στεφ», που θα διεκδικήσει μια θέση στα προημιτελικά απέναντι στον Γιανίκ Σίνερ (Ιταλία, Νο 16), ο οποιος απέκλεισε Μάρτον Φούτσοβιτς (Ουγγαρία, Νο 78) με ανατροπή από το 0-2, 4-6, 4-6, 6-1, 6-2, 6-0. Απέναντι στον προσεχή του αντίπαλο έχει τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες και μάλιστα τον είχε αποκλείσει και πέρσι στους «8» της Μελβούρνης.

O Tσιτσιπάς πήρε εμφατικά το πρώτο σετ κερδίζοντας πέντε διαφορετικά γκέιμ. Στο δεύτερο σετ είδε τον Γκρίκσπορ να φτάνει σε σετ πόιντ, το οποίο έσβησε και τελικά επικράτησε στο τάι μπρέικ με δύο μίνι μπρέικ. Στο τρίτο σετ το νούμερο 4 στον κόσμο έκανε μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ (3-1) και υπερασπιζόμενος το σερβίς του έφτασε στη νίκη.