Σάκκαρη: Με ανατροπή στα προημιτελικά του Nottingham Open

Η Μαρία Σάκκαρη πέταξε εκτός Rothesay Open Nottingham την Ρεμπέκα Μαρίνο νικώντας τη με 2-1 σετ

Μπορεί να ξεκίνησε κάκιστα και να τα βρήκε αρχικά δύσκολα απέναντι στη Ρεμπέκα Μαρίνο, όμως, η Μαρία Σάκκαρη βρήκε τρόπο να επιστρέψει και να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Nottingham Open.

Σε ένα επεισοδιακό ματς που κράτησε πάνω από πέντε ώρες, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-1 σετ της 31χρονης Καναδής (Νο 109). Έτσι θα συνεχίσει το ταξίδι της στην Αγγλία. Επόμενος αντίπαλος την Παρασκευή (10/6) η Βραζιλιάνα Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια.

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη δεν μπορούσε να βρει το σερβίς της. Έκανε εύκολα λάθη, δεν είχε ρυθμό και κάπως έτσι το έχασε με κάτω τα χέρια. Αυτό αποτυπώνεται και στο τελικό 6-1. Τίποτα δεν βγήκε στην Ελληνίδα.

Παρόλα αυτά η Σάκκαρη έβγαλε άμεσα αντίδραση. Στο δεύτερο σετ ξεκίνησε καλά, υπερασπιζόταν το σερβίς της, βρήκε και τα απαιτούμενα break και κάπως έτσι έκανε το 1-1. Βέβαια μεταξύ του όγδοου και του ένατου game μεσολάβησαν περίπου τέσσερις ώρες διακοπής. Αιτία στάθηκε η βροχή στο Νότιγχαμ. Οι δύο τενίστριες πήγαν στα αποδυτήρια και επανήλθαν όταν είχε σταματήσει η βροχή.

Έχοντας άλλη ψυχολογία στο τελευταίο σετ έκανε αυτό που έπρεπε. Αρχικά το ματς ήταν ισορροπημένο. Η Σάκκαρη πήρε προβάδισμα με break κάνοντας το 2-1 και η Μαρίνο απάντησε γυρνώντας το σε 2-3. Ωστόσο, κάπου εκεί η Ελληνίδα πάτησε γκάζι και την άφησε πίσω παίρνοντας τη νίκη με 2-1 σετ (1-6, 6-3, 6-3).