Σάκκαρη: Αποχαιρέτησε το Australian Open στον 2ο γύρο

Νέος οδυνηρός αποκλεισμός

Νωρίς αποχαιρέτησε το Australian Open η Μαρία Σάκκαρη. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε 6-4, 6-4 από την Ελίνα Αβανεσιάν και αποκλείστηκε από τον δεύτερο γύρο του πρώτου Grand Slam της σεζόν.

Η κορυφαία Ελληνίδα προέρχεται από μία εφιαλτική σεζόν, με τρεις αποκλεισμούς στον πρώτο γύρο από τα τέσσερα Grand Slam (Roland Garros, Wimbledon και US Open). Η χρονιά ξεκίνησε, επίσης, στραβά, αφού αποχαιρέτησε πρόωρα το τουρνουά της Μελβούρνης, όπου πέρυσι έφτασε μέχρι τον τρίτο γύρο.

Η 21χρονη Ρωσίδα, από τη μεριά της, πανηγύρισε την πρώτη της μεγάλη νίκη απέναντι σε αντίπαλο του top10, στην πρώτη της συμμετοχή στο κυρίως ταμπλό του Australian Open.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Αβανεσιάν, που έκανε break μετά από τρία χαμένα break points. Η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 3-3 μετά από τρελή μάχη με τέσσερις χαμένες ευκαιρίες, όμως η Ρωσίδα έκανε νέο μπρέικ και άνοιξε τον δρόμο για το 1-0 με 6-4.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με σκληρές μάχες. Η Σάκκαρη δέχτηκε break με το… καλημέρα, αλλά απάντησε αμέσως για το 1-1. Στη συνέχεια, όμως η Αβανεσιάν πίεσε ξανά και πήρε προβάδισμα που «κλείδωσε» με το 3-1. Το σετ συνεχίστηκε με ισορροπία, με τη Ρωσίδα να κάνει το 2-0 σετ με 6-4.

Πηγή: sport-fm.gr

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση