Πρώτη ήττα για Σάκκαρη στους WTA Finals

Λύγισε απέναντι στην Πάουλα Μπαντόζα με 7-6(4), 6-4

Την πρώτη της ήττα στους WTA Finals γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία υπέκυψε απέναντι στην Πάουλα Μπαντόσα με 7-6(4), 6-4.

Η Ισπανίδα συνέχισε τις τρομερές εμφανίσεις στη 2η μέρα του τουρνουά στη Γκουανταλαχάρα και έκανε το «2Χ2», πανηγυρίζοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση.

Η Σάκκαρη θα έχει μια ακόμα ευκαιρία να προχωρήσει στη διοργάνωση, στο ματς-τελικό με την Σαμπαλένκα τη Δευτέρα (15/11) στις 22:00.

Οι μάχες ήταν συναρπαστικές στο πρώτο σετ, με την Μπαντόζα να… παίρνει φόρα μετά το πέμπτο γκέιμ και να φτάνει άνετα από το 2-2 στο 5-2. Η Σάκκαρη βρήκε ξανά τον ρυθμό της και πήρε τα τρία επόμενα, για να ισοφαρίσει σε 5-5, ενώ οι δυο τους κράτησαν το σερβίς και έφτασαν στο 6-6.

Στο τάι μπρέικ η Μπαντόζα ήταν καταιγιστική και προηγήθηκε 4-0, με τη Σάκκαρη να προσπαθεί να «μαζέψει» τη διαφορά, χωρίς επιτυχία.

Στο δεύτερο σετ η Ισπανίδα πήρε από νωρίς τον έλεγχο, και προηγήθηκε με 3-1, μετά από τρομερή πίεση της Σάκκαρη στο τέταρτο γκέιμ.

Η Μπαντόζα άσκησε πίεση, από τη μεριά της, στο σερβίς της Σάκκαρη, μετρώντας έξι μπρέικ πόιντς στο πέμπτο γκέιμ, ωστόσο η Ελληνίδα άντεξε και έκανε το 3-2, ενώ στη συνέχεια έφτασε στην ισοφάριση στο 4-4 με άνετο μπρέικ.

Η αντίδραση της αντιπάλου της, όμως, ήταν άμεση. Με… κεκτημένη ταχύτητα έκανε το μπρέικ για το 5-4 και σταμάτησε την απόπειρα της Σάκκαρη για μπρέικ, «καθαρίζοντας» το δεύτερο σετ με 6-4.