Πάτησε τον Ντε Μινόρ και πέρασε στα ημιτελικά της Βαρκελώνης ο Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-0 σετ και προκρίθηκε με άνεση στα ημιτελικά του τουρνουά της Βαρκελώνης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνέχισε την... πελατειακή σχέση που έχει με τον Αλεξ Ντε Μινόρ στα court.

Τον κέρδισε με 2-0 σετ (6-4, 6-2 σε 81 λεπτά) και έφτασε το μεταξύ τους σκορ στο 9-0, για να πάρει το εισιτήριο στα ημιτελικά της Βαρκελώνης, όπου θα αντιμετωπίσει αύριο τον Λορέντζο Μουζέτι.

Για ένα ακόμη ματς έπαιξε πολύ ώριμα και πειθαρχημένα, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στο σερβίς (18/20 κερδισμένους πόντους σε δεύτερο σερβίς και σε πρώτο είχε 21/29), την ώρα που ο αντίπαλός του έκανε σωρεία λαθών σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (είχε 28 αβίαστα έναντι 17 του Στέφανου, ενώ αμφότεροι είχαν από 12 winners).

Ο Τσιτσιπάς κάνει εξαιρετικό τουρνουά μέχρι στιγμής, έχοντας χάσει σε τρία ματς μόλις 17 games (έχει κερδίσει 36).

Ωριμο παιχνίδι Τσιτσιπά και 1-0 στα σετ
Κυρίως από τα χαμένα χτυπήματα των αντιπάλων τους, κράτησαν το σερβίς τους Τσιτσιπάς και Ντε Μινόρ στα πρώτα δύο games, με τον Στέφανο να βρίσκει πρώτος break στο 2-1, έπειτα από την πίεση που άσκησε στην baseline στον αντίπαλό του, αναγκάζοντάς τον σε λάθος.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ήρθε το 3-1 για τον Ελληνα τενίστα, ενώ αν ήταν λίγο πιο τυχερός σε ένα drop shot (έβγαλε μαγικό χτύπημα, αλλά το μπαλάκι έσκασε ελάχιστα έξω από την πλάγια γραμμή) θα είχε βάλει τις βάσεις για το 4-1, με τον Ντε Μινόρ ωστόσο να γλιτώνει και αν μειώνει τελικά σε 3-2.

Ο Τσιτσιπάς ωστόσο κράτησε με σχετική άνεση το πλεονέκτημα στο σερβίς του και με σμας έκανε το 4-2, με τον αντίπαλό του να κρατά αυτή τη φορά εύκολα το σερβίς του για το 4-3.

Στον ίδιο ρυθμό, το Νο5 του κόσμου τελείωσε ένα ακόμη game με λάθη σε άμυνα του αντιπάλου του, τα οποία έφερνε το... φαρμακερό φόρχαντ του Στέφανου. Ο Ντε Μινόρ έμεινε στο σετ, αλλά ο Τσιτσιπάς πήγε να σερβίρει για να το κλείσει και το έκανε στο 6-4.

Εκλεισε το σετ με 13/17 κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς, κανένα break point αντιπάλου και 1/2 κερδισμένα break point για τον ίδιο. Εχασε μόλις 6 πόντους στο σερβίς του σε όλο το σετ.

Το δεύτερο σετ
Με love service game ξεκίνησε εντυπωσιακά ο Ντε Μινόρ το δεύτερο σετ, αλλά ο Στέφανος απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Οπως και στο πρώτο σετ, έτσι και στο δεύτερο ο Τσιτσιπάς βρήκε break point (και μάλιστα τριπλό στο 0-40) στο τρίτο game. Ο Αυστραλός το έσβησε, αλλά έκανε άλλα δύο (από τα πολλά) εύκολα λάθη αμέσως μετά, δίνοντας αβαντάζ στον Στέφανο που πέρασε μπροστά με 2-1 και σέρβιρε.

Μετά το 3-1, βρήκε άλλη μία ευκαιρία για break, με τον Ντε Μινόρ να γλιτώνει αρχικά, αλλά με νέα λάθη να δίνει άλλες δύο ευκαιρίες στον Στέφανο, ο οποίος στην τρίτη έκανε το 4-1 χάρη σε μία τρομερή επιστροφή.

Με αβαντάζ δύο break ο Στέφανος πήγε να κλειδώσει την πρόκριση. Στο σερβίς του ο Ντε Μινόρ βρήκε το πρώτο του break point στο ματς, όμως ο Τσιτσιπάς το έσβησε εύκολα και με ένα ωραίο drop shot έφτασε στο 5-1.

Ο Αυστραλός μείωσε εύκολα σε 5-2, αλλά ο Τσιτσιπάς τελείωσε αμέσως μετά το ματς και έκλεισε ραντεβού με τον Μουζέτι στον αυριανό ημιτελικό.