Συγκλονιστικός ο Τσιτσιπάς…βασιλιάς ο Ναδάλ! (pics-vid)

Ο Ελλαδίτης πάλεψε ως το τέλος κόντρα στον Ναδάλ αλλά ηττήθηκε με 2-1 σετ στον τελικό του Barcelona Open

Το πάλεψε όσο μπορούμε κόντρα στον Ράφα Ναδάλ ο Τσίτσιπας όμως «μίλησε» η εμπειρία του Ισπανού, ο οποίος πήρε τους κρίσιμους πόντους και κατάφερε να κερδίσει τον μαραθώνιο αγώνα με 2-1 σετ που διήρκησε τρεισήμισι και πλέον ώρες, κατακτώντας το 500αρι Open της Βαρκελώνης. Ο Ελλαδίτης είχε match-point στο 10ο game του τρίτου σετ το οποίο ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει.

Ο αγώνας:

Δυνατά μπήκε στο ματς ο Ναδάλ, παίρνοντας το πρώτο γκέιμ χωρίς να χάσει πόντο. Ωστόσο, η απάντηση του Τσιτσιπά ήταν εντυπωσιακή, καθώς πιέζοντας αρκετά τον Ισπανό, πήρε τα άλλα τρία (1-3). Στη συνέχεια, οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους, μέχρι που ο Ισπανός έκανε το πρώτο δικό του μπρέικ για το 4-4. Ακολούθησε ένα μεγάλο γκέιμ σε διάρκεια, με τον Ναδάλ να το παίρνει στο τέλος και να ανακτά το προβάδισμα (5-4). Στο τελευταίο, ο… γηπεδούχος πίεσε αρκετά τον Έλληνα τενίστα, ο οποίος έκανε απανωτά λάθη και κάνοντας ο ίδιος το δεύτερό του μπρέικ, κατέκτησε το πρώτο σετ.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο σετ, ο Ναδάλ πήρε το πρώτο γκέιμ. Όμως, ξανά ο Τσιτσιπάς κράτησε τα επόμενα δύο σερβίς και κάνοντας και το μπρέικ ενδιάμεσα, πήγε στο 1-3. Η απάντηση του Ισπανού ήταν τρία αναπάντητα γκέιμ (4-3), με τον Έλληνα πρωταθλητή να αντιδρά με love γκέιμ για την ισοπαλία (4-4).

Ο Ναδάλ έκανε το 5-4 και στο επόμενο είχε διπλό championship point. Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς απάντησε με τρομερό σερί και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5! Μάλιστα, ο Έλληνας τενίστας έφτασε σε τριπλό μπρέικ πόιντ στο επόμενο, αλλά ο Ισπανός κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του για το 6-5. Ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του στη συνέχεια και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Ναδάλ έκανε το μίνι μπρέικ για το 4-2, με τον Έλληνα πρωταθλητή να απαντά όχι μόνο για το δικό του προβάδισμα, αλλά και με διπλό σετ πόιντ (4-6). Ο Ισπανός βρήκε ξανά την απάντηση για τη νέα ισοπαλία (6-6), αλλά ο Τσιτσιπάς είπε την τελευταία… λέξη, κάνοντας το 6-8 και ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του και πήρε το πρώτο γκέιμ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, αμφότεροι κράτησαν το σερβίς τους, με τον Ναδάλ να κάνει το μπρέικ για το 6-5. Στο τελευταίο, ο Έλληνας τενίστας προέβαλε αντίσταση, αλλά ο Ισπανός το πήρε και κατέκτησε τον τίτλο.

Τα σετ: 6-4, 6-7, 7-5

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του μεγάλου τελικού:

20:50 Κάνει το 7-5 ο Ναδάλ και παίρνει τον αγώνα με 2-1 σετ.

20:49 Match-point για Ναδάλ.

20:44 Ξεπεράσαμε τις 3:30' ώρες παιχνιδιού.

20:44 Μπρέικ από τον Ναδάλ δυστυχώς. Μπροστά με 6-5 ο Ισπανός ο οποίος σερβίρει στο επόμενο game.

20:34 Ισοφαρίζει ο Ναδάλ σε 5-5 στο τρίτο σετ. Σερβίρει ο Τσιτσιπάς.

20:32 Ξανά στο 40-40.

20:31 Λάθος από τον Τσιτσιπά, πλεονέκτημα για τον Ναδάλ.

20:30 Το «έσβησε» ο Ναδάλ, 40-40.

20:28 Match-point για τον Τσιτσιπά!

20:22 5-4 ο Στέφανος. Σερβίρει για να παραμείνει στον αγώνα ο Ναδάλ.

20:19 Ισοφαρίζει σε 4-4 ο Ναδάλ. Σερβίρει ο Τσιτσιπάς.

20:14 Κρατά το σερβίς του ο Τσιτσιπάς και κάνει το 4-3. Τώρα θα κυνηγήσει το μπρέικ.

20:13 Κάνει το 3-3 ο Ναδάλ, πάμε για συγκλονιστικό φινάλε στον τελικό.

20:07 Κρατά το σερβίς του ο Τσιτσιπάς και κάνει το 3-2.

20:01 Ισοφαρίζει ο Ισπανός, 2-2.

19:52 Ξανά μπροστά ο Τσιτσιπάς με 2-1.

19:48 Κρατά το σερβίς του ο Ισπανός και ισοφαρίζει σε 1-1.

19:44 Στον Τσιτσιπά το πρώτο game του 3ου σετ, 1-0.

19:40 Σερβίρει ο Τσιτσιπάς, στην έναρξη του τρίτου σετ.

19:35 Τα καταφέρνει ο Στέφανος, παίρνει το σετ με 7-6 (8-6 στο tie-brake) και ισοφαρίζει σε 1-1. Τα πάντα θα κριθούν στο τρίτο σετ.

19:34 Μπροστά με 7-6 ο Τσιτσιπάς. Νέο set-point για τον Ελλαδίτη.

19:32 «Σβήνει» και τα δυο σετ ποιντ ο Ναδάλ, ισοφαρίζοντας σε 6-6.

19:31 Κάνει το 6-5 και σερβίρει ο Ναδάλ

19:30 6-4 και διπλό σετ-πόιντ για τον Τσιτσιπάς!

19:29 Μπροστά με 5-4 ο Στέφανος!

19:28 4-4 με ωραίο ντροπσότ του Τσιτσιπά.

19:22 Μπροστά με 1-0 ο Ναδάλ.

19:20 Ισοφαρίζει σε 6-6 ο Τσιτσιπάς και το σετ οδηγείται στο tie-brake.

19:17 Σερβίρει για να παραμείνει στο παιχνίδι ο Τσιτσιπάς.

19:15 Παίρνει το game και κάνει το 6-5 ο Ισπανός.

19:14 Αβαντάζ για τον Ναδάλ, ύστερα από λάθος του Τσιτσιπά.

19:13 «Σβήνει» και τα τρία ο Ναδάλ, κάνοντας το 40-40.

19:10  Tριπλό μπρέικ πόιντ για τον Τσιτσιπά!

19:08 Ισοφαρίζει σε 5-5 ο Τσιτσιπάς!

19:07 Αβαντάζ Τσιτσιπά, ύστερα από άουτ του Ναδάλ.

19:06 «Σβήνει» και το δεύτερο ο Ελλαδίτης, 40-40!

19:06 Γλιτώνει το πρώτο ο Τσιτσιπάς, 40-30.

19:05 Διπλό match-point για τον Ναδάλ.

19:03 Σερβίρει ο Τσιτσιπάς.

19:01 Μπροστά ο Ναδάλ με 5-4.

18:56 Ισοφαρίζει σε 4-4 ο Τσιτσιπάς.

18:54 Σερβίρει ο Τσιτσιπάς για την ισοφάριση.

18:51 Μπροστά ο Ναδάλ με 4-3.

18:46 Σερβίρει για το 4-3 ο Ισπανός.

18:45 3-3, με τον Τσιτσιπά να στέλνει την μπάλα στο φιλέ και τον Ισπανό να ισοφαρίζει, κάνοντας το μπρέικ.

18:40 Δείτε ένα απίστευτο χτύπημα από τον Ναδάλ.

18:37 Μειώνει ο Ναδάλ σε 3-2.

18:32 Μπροστά με 3-1 ο Τσιτσιπάς!

18:27 1-2, με μπρέικ από τον Τσιτσιπά, κάνοντας ένα τρομερό winner στην ευθεία!

18:22 Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Τσιτσιπάς.

18:18 Μπροστά ο Ναδάλ με 1-0 στο δεύτερο σετ.

18:16 Σερβίρει ο Ναδάλ, στην έναρξη του δεύτερου σετ.

18:13 Σχεδόν μία ώρα είχε διάρκεια το πρώτο σετ και συγκεκριμένα, 59 λεπτά.

18:11 Νέο μπρέικ από τον Ναδάλ ο οποίος κερδίζει το σετ με 6-4.

18:09 Διπλό σετ πόιντ για τον Ναδάλ.

18:04 Παίρνει τρίτο game στη σειρά ο Ναδάλ και κάνει το 5-4. Σερβίρει ο Τσιτσιπάς.

17:58 Δείτε φωτογραφίες από τον αγώνα στο slideshow.

17:54 Μπρέικ από τον Ναδάλ και 4-4.

17:49 Μειώνει ξανά στο game ο Ναδάλ, 4-3.

17:44 Μπροστά με 4-2 ο Τσιτσιπάς!

17:40 Μειώνει ο Ναδάλ σε 3-2 και είναι η σειρά του Στέφανου να σερβίρει.

17:36 Αρκετά επιθετικό το παιχνίδι του Τσιτσιπά, ο οποίος βάζει δύσκολα στον Ναδάλ.

17:28 Κάνει το 3-1 ο Στέφανος και εξαργυρώνει το μπρέικ που πέτυχε νωρίτερα.

17:25 Πρώτος μπρέικ στο σερβίς στο ματς και είναι από τον Τσιτσιπά. 2-1 μπροστά ο Ελλαδίτης ο οποίος θα σερβίρει για το 3-1.

17:24 Τριπλό μπρέικ πόιντ για τον Τσιτσιπά!

17:20 Κράτησε με δυσκολία το σερβίς του ο Στέφανος, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

17:15 Μπροστά ο Ισπανός με 1-0 στα game.

17:12 Αρχίζει ο αγώνας με τον Ναδάλ να σερβίρει πρώτος. Καλή επιτυχία στον Στέφανο.

17:09 Οι δύο παίκτες έκαναν την εμφάνισή του στο κορτ.

17:05 Σε πολύ λίγο η έναρξη του αγώνα.

16:57 Αυτός είναι ο τρίτος τελικός μέσα στο 2021 για τον Έλληνα τενίστα.

16:52 Αυτή την στιγμή, ο Τσιτσιπάς τρέχει ένα σερί 9-0 νικών, χωρίς μάλιστα να χάσει σετ αφού είναι στο 17-0!

16:35 Το μεταξύ τους head to head είναι 6-2 υπέρ του 34χρονου Ισπανού, με την τελευταία συνάντησή τους όμως να έχει κριθεί υπέρ του 22χρονου Έλληνα στον επικό προημιτελικό γύρο του Αυστραλιανού Open, στις 17 Φεβρουαρίου, όπου ο Στέφανος Τσιτσιπάς ανέτρεψε το εις βάρος του 0-2 σετ και πήρε τη νίκη.

16:30 Τρία χρόνια μετά απο τον τελικό του Barcelona Open 2018 ο Τσιτσιπάς και ο Ναδάλ θα συναντηθούν και πάλι τστο ίδιο κορτ για να διεκδικήσουν το τρόπαιο,

16:20 Στις 17:00 είναι η προγραμματισμένη η έναρξη του μεγάλου τελικού.