Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση για Σάκκαρη

Νίκησε με 2-1 σετ την Αμάντα Ανισίμοβα και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του τουρνουά της Μαδρίτης

Σπουδαία εμφάνιση από τη Μαρία Σάκκαρη και μεγάλη πρόκριση με ανατροπή στον δεύτερο γύρο του τουρνουά της Μαδρίτης. Η Ελληνίδα τενίστρια απέκλεισε με ανατροπή με 2-1 σετ (0-6, 6-1, 6-4) σε 1.49′ την Αμερικανίδα (Νο38) Αμάντα Ανισίμοβα στον 1ο γύρο του Madrid Open και θα παίξει την Κυριακή με τη νικήτρια από το ματς Κονταβέιτ-Στογιάνοβιτς.

Στο 1ο σετ η Αμάντα Ανισίμοβα έκανε πραγματικά περίπατο με την Ελληνίδα να είναι αγνώριστη και να χάνει με 6-0, χωρίς να πάρει γκέιμ. Η Μαρία Σάκκαρη όμως θα ξεκινήσει στο 2ο σετ με διπλό μπρέικ πόιντ αλλά η Αμάντα Ανισίμοβα θα το σβήσει όπως θα σβήσει και το 3ο για να φτάσει στο 1-0! Η Ελληνίδα θα σβήσει μπρέικ πόιντ για να ισοφαρίσει σε 1-1 και με μπρέικ θα αποκτήσει προβάσισμα (2-1).

Θα υπερασπιστεί το μπρέικ για το 3-1 και θα έχει τριπλό μπρέικ πόιντ στο 5ο γκέιμ. Η Ανισίμοβα θα το σβήσει αλλά η Σάκκαρη θα έχει μια ακόμη ευκαιρία και με μπρέικ θα φτάσει στο 4-1. Με το 3ο της μπρέικ θα πάει στο 6-1 και θα ισοφαρίσει τα σετ (1-1). Και στο τρίτο σετ όμως η Σάκκαρη ήταν εξαιρετική και ξεκίνησε με προβάδισμα 2-0 στα γκέιμ. Από την άλλη όμως η Ανισίμοβα δεν το έβαλε κάτω και έκανε και εκείνη break, μείωσε σε 2-1 και μπήκε ξανά στο ματς. Η Ελληνίδα όμως με νέο μπρέικ θα πάει στο 3-1 αλλά θα το πάρει πάλι πίσω η Αμερικανίδα για το 3-2.

Νέο μπρέικ και 4-2 για την Μαρία Σάκκαρη και θα σβήσει μπρέικ πόιντ στο 7ο γκέιμ για να πάει στο 5-2. Η Αμερικανίδα θα σβήσει ματς πόιντ και με μπρέικ θα μειώσει σε 5-4 αλλά η Σάκκαρη με μπρέικ θα κλείσει στο 6-4!