Έπος! Μαγεία! Αποθέωση! Και τίτλος στον Νόλε!

Ο μεγαλύτερος σε διάρκεια τελικός στην ιστορία

Ένα παιχνίδι που δεν τελείωνε με τίποτα και όσοι το έβλεπαν δεν ήθελαν και να τελειώσει έγινε στον τελικό του Wimbledon, με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να επικρατεί με 3-2 (7-6,1-6,7-6,4-6,13-12) του Ρότζερ Φέντερερ για να κατακτήσει τον πέμπτο τίτλο της καριέρας του και 16ο grand slam.

Ο τελικός ήταν ο μεγαλύτερος σε διάρκεια στην ιστορία, 4:55, ξεπερνώντας εκείνον του 2008 ανάμεσα σε Φέντερερ και Ναδάλ με 4:48.

Δεν υπάρχουν λόγια να περιγραφεί αυτό που είχαμε στο κεντρικό κορτ του All England Club, με τους δυο παίκτες να δίνουν το 1000% τους στο χόρτο για να κερδίσουν και όλα να κρίνονται οριακά.

Ο Τζόκοβιτς κέρδισε και τα τρία tie break που έγιναν στην αναμέτρηση και αυτό στο τέλος ήταν που μέτρησε για να του δώσει τη νίκη.

Ο αγώνας

Πρώτο σετ

Το σέρβις ήταν το σημείο κλειδί στο ξεκίνημα του αγώνα, αφού οδηγήθηκε το σετ σε tie break με μόλις μια ευκαιρία για κάποιον εκ των δυο να σπάσει αυτό του αντίπαλού του. Την είχε ο Φέντερερ και την έχασε. Στο tie break πρώτος «χτύπησε» ο Νόλε, ο Ελβετός απάντησε αλλά στο τέλος ήταν ο Σέρβος που επικράτησε 7-5 και πήρε το σετ 7-6.

Δεύτερο σετ

Το ανταγωνιστικό ματς του πρώτου σετ πήγε περίπατο, αφού ο Φέντερερ ξεκίνησε με break και κυριάρχησε στη συνέχεια. Στον Τζόκοβιτς δεν έβγαινε τίποτα και μοιραία έγινε το 1-1 στα σετ με τον Ελβετό να επικρατεί 6-1.

Τρίτο σετ

Μια επανάληψη του πρώτου σετ ήταν το τρίτο, με τον Φέντερερ να μπαίνει με ορμή, να πιέζει το σέρβιτς του Τζόκοβιτς στα πρώτα games αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει ένα break. O Σέρβος νο1 αφού κρατήθηκε ανέβασε ποσοστά πρώτου σέρβις και ένιωσε πιο άνετα στο γήπεδο, αν και τα χρειάστηκε σε set point του Ελβετού στο 5-4. Το έσωσε. Έφτασε το σετ στο tie break και εκεί αφού προηγήθηκε 5-1 κέρδισε με 7-4 για να προηγηθεί εκ νέου 2-1.

Τέταρτο σετ

Στο ξεκίνημα ο Τζόκοβιτς ήταν αυτός που έβαζε την πίεση και προσπάθησε να φτάσει σε ένα break, όμως μετά το 2-2 τα δεδομένα άλλαξαν και ο Φέντερερ στην πρώτη του απόπειρα έσπασε το σέρβις του Σέρβου. Ακολούθησε και ένα δεύτερο break για το 5-2, με τον Τζόκοβιτς απλώς να καταφέρνει να «απαντήσει» στο ένα. Όταν φτάσαμε στο 5-4 ο Φέντερερ καθάρισε εύκολα το game και μαζί το σετ.

Πέμπτο σετ

Στο σετ αυτό tie break δεν υπάρχει και φάνηκαν πιο πιεστικοί και οι δυο, αλλά το σκηνικό δεν άλλαξε στην ουσία του. Ο Τζόκοβιτς έφτασε πρώτος στο break για να προηγηθεί με 4-2, αλλά ο Φέντερερ βρήκε τη ψυχική δύναμη να σηκωθεί και στο αμέσως επόμενο ανταπέδωσε και έφερε το ματς στα ίσα. Τα όσα ακολούθησαν ήταν επικά, αφού τους κατέβαλε και τους δυο η κούραση αλλά έβρισκαν τρόπο να επιβιώνουν για να δίνουν παράταση στην αγωνία. Μάχες σε κάθε game, στο όριο η αγωνία και η ένταση και ανατροπές που βοήθησαν στο «μύθο» της αναμέτρησης. Με το σκορ στο 7-7, ο Φέντερερ από 30-0 πίσω έκανε break αλλά στο αμέσως επόμενο σέρβιρε για να το πάρει, είχε διπλή ευκαιρία να κλείσει το ματς και την έχασε! Ο Νόλε σηκώθηκε, έμεινε ζωντανός και με σερί πόντους απάντησε στο break. Ακολούθησε αίμα και άμμος, με τους δυο να βρίσκουν τρόπους να κρατούν το σέρβις τους μέχρι το 12-12 που έπρεπε να οδηγηθούμε σε ένα ακόμα tie break. Σε αυτό ο Τζόκοβιτς μπήκε πιο δυνατά και αφού προηγήθηκε 4-1 το έκλεισε με 7-3 για να πανηγυρίσει τον τίτλο.

Ο αγώνας όπως περιγράφηκε στην ιστοσελίδα μας ζωντανά

21:08 Τέλος! Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε στον μεγαλύτερο σε διάρκεια τελικό της ιστορίας με 7-3 στο tie break του πέμπτο σετ και πήρε τον τίτλο! Νο5 στο WImbledon, Νο16 στην καριέρα του σε grand slam.

21:05 Κράτησαν το σέρβις τους και 6-3 ο Νόλε.

21:04 Στο διάλειμμα με 4-2 μετά από γλίστρημα του Νόλε.

21:02 Κράτησε το σέρβις του και 4-1.

21:01 Mini break Νόλε! Μπροστά 2-1 και σερβίρει.

21:00 1-0 ο Νόλε.

20:59 Πάμε σε tie break. Αυτό ισχύει στο 12-12.

20:58 12-12. Το ρεκόρ έσπασε!

20:57 Απέχουμε ένα λεπτό από το ρεκόρ. Η ιστορία γράφεται μπροστά στα μάτια μας σε αυτό το μυθικό ματς.

20:56 ΕΠΟΣ ΕΠΟΣ ΕΠΟΣ! Ο Νόλε 40-0, ο Φέντερερ επανέρχεται και έχει δυο break points αλλά στο τέλος ο Νόλε το πήρε! 12-11. Το ρεκόρ είναι προ των πυλών!

20:51 Υπάρχει ένταση για ένα challenge που έκανε ο Νόλε. Αποδοκιμασίες από το κοινό, που φανερά υποστηρίζει Φέντερερ.

20:45 Απαντά ο Φέντερερ 11-11. Απέχουμε 14 λεπτά από το ρεκόρ.

20:42 11-10 ο Νόλε. Δεν πάω σπίτι μου απόψε...

20:39 10-10 με πολύ καλό σέρβιτς Φέντερερ. 11-1 οι άσσοι στο πέμπο σετ.

20:35 Νόλε 10-9. Ήδη το δεύτερο σε διάρκεια παιχνίδι τελικού στην ιστορία του Wimbledon. Θέλουμε ακόμα 24 λεπτά για τον τελικό του 2008 Ναδάλ-Φέντερερ. Σε games στο πέμπτο σετ τον ξεπέρασαν ήδη.

20:32 Ο Φέντερερ κρατά και 9-9. Δεν πιστεύω να έχετε προγραμματίσει κάτι για το βράδυ ε;

20:28 Ο Τζόκοβιτς κράτησε το σέρβις του και 9-8. Ακάθεκτοι.

20:23 ΟΧΙ δεν τελείωσε! Ο Φέντερερ είχε διπλή ευκαιρία να πάρει τον τίτλο αλλά ο Τζόκοβιτς με κάποιο τρόπο έκανε break!!!

20:19 Περάσαμε τις τέσσερις ώρες αγώνα. Μαγεία.

20:18 BREAK ο Ρότζερ! Σερβίρει για να πάρει τον τίτλο! 8-7.

20:14 Άνετα, πολύ άνετα ο Φέντερερ με εντυπωσιακό σέρβις. 7-7.

20:11 Ανέβηκε στο φιλέ ο Ρότζερ, είχε απαντήσεις ο Τζόκοβιτς. 7-6 και συνεχίζουμε.

20:07 Φοβερό game με τον Φέντερερ να αντέχει και να μένει ζωντανός. Βρήκε καλό σέρβις εκεί που το είχε ανάγκη.

20:01 Φοβερά πράγματα από Νόλε για να πάρει το game! 6-5. Στο όριο και οι δυο και όποιος αντέξει.

19:56 Όχι ακόμα. Ο Φέντερερ άντεξε για το 5-5 και έχουμε δρόμο μπροστά.

19:52. 5-4 ο Νόλε, σερβίρει για να μείνει στο ματς ο Φέντερερ.

19:48 Έχασε...πέναλτι ο Νόλε για να κάνει το 40-15 και τελικά και το game. 4-4.

19:43 Άμεση απάντηση Φέντερερ! Έσπασε πίσω το σέρβις του Τζόκοβιτς και 4-3!

19:36 Break o Νόλε! 4-2 και πλέον φαβορί για τον τίτλο.

19:32 Σειρά του Φέντερερ να πιέσει πολύ, αλλά κράτησε και ο Τζόκοβιτς. 3-2.

19:27. Στιγμή που ίσως αποδειχθεί καθοριστική. Ο Φέντερερ έσωσε τρία break points και ισοφάρισε 2-2.

19:21 Πιέστηκε αλλά άντεξε ο Τζόκοβιτς για το 2-1.

19:16 Απαντά ο Φέντερερ 1-1.

19:15 Ξεκίνημα με εύκολο service game Τζόκοβιτς. 1-0.

19:08 Θυμίζουμε πως στο πέμπτο σετ δεν έχει tie break. Θα παίζουν όσο πάει.

19:06 Ως εδώ λέει ο Ρότζερ! love service game και 6-4. Πάμε σε πέμπτο σετ.

19:03 Πήρε ψυχολογία ο Νόλε. Εύκολα το 5-4.

19:01 Με τη δεύτερη όμως το έκανε ο Σέρβος. Πρώτο του break και 5-3.

18:59 Ο Νόλε έφτασε, επιτέλους, σε break point αλλά μετά από ένα ράλι 35 χτυπημάτων(!) ο Φέντερερ το έσωσε.

18:54 Νέο break Φέντερερ και όλα δείχνουν πως πάμε σε πέμπτο σετ. 5-2.

18:49 Τυπικά, με love game, ο Φέντερερ το 4-2. Κάνει δικό του το σετ.

18:47 Break o Ρότζερ! Φοβερό παιχνίδι με σωστό challenge του Ελβετού που του έφερε break point και μετά το έκλεισε με μια εξαιρετική επιστροφή.

18:43 Πιέζει πολύ παραπάνω ο Νόλε αλλά ο Φέντερερ αντέχει. 2-2.

18:39 love service game και 2-1 ο Νόλε.

18:36 Ο Φέντερερ δέχθηκε πίεση αλλά κράτησε. 1-1.

18:33 Σέρβιρε σταθερά και 1-0 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Νόλε.

18:27 Τρία σετ χωρίς έστω ένα break point και όμως κερδίζει 2-1 ο Σέρβος.

18:26 Ο Νόλε παίρνει το tiebreak με 7-4 και 2-1 μπροστά στα σετ.

18:25 Μείωσε 5-4 ο Φέντερερ.

18:22 Πάει στο διάλειμμα με 5-1 ο Νόλε.

18:20 Δυνατό ξεκίνημα Τζόκοβιτς και 3-0.

18:17 Πάμε tie break 6-6. Όπως και στο πρώτο σετ, μόλις ένα break point.

18:13 Τυπικά ο Ρότζερ 6-5.

18:11 Αμάν! Έφτασε σε set point o Φέντερερ, αλλά ο Τζόκοβιτς σέριβε καλά και το έσωσε. 5-5.

18:06 Χωρίς break point το σετ. 5-4 ο Φέντερερ.

18:03 Απαντά το ίδιο εύκολα ο Νόλε και 4-4. Βρήκε λίγο ρυθμό στο σέρβις του.

18:00 Εύκολα το 4-3 ο Ρότζερ.

17:57 Πέρασε πρώτα σέρβις ο Τζόκοβιτς, πήρε εύκολα το game. 3-3.

17:53 Εύκολα ο Ρότζερ 3-2.

17:51 Σερβίρει πραγματικά πολύ άσχημα ο Νόλε αλλά κρατιέται. 2-2.

17:45 Έκανε το 2-1 ο Φέντερερ. Εδώ και ώρα παίζει με αίσθηση υπεροχής.

17:44 Game ο Νόλε και 1-1.

17:40 Ξεκινά όπως τελείωσε ο Φέντερερ. 1-0.

17:38 Στα δυο πρώτα σετ, ούτε ένα break point o Νόλε.

17:34 Φοβερός Ρότζερ! Καθάρισε με 6-1, ισοφάρισε 1-1 στα σετ και σερβίρει και πρώτος!

17:31 Αγκάλιασε το σετ ο Φέντερερ, που επέστρεψε από 15-30. 5-1.

17:28 Πρώτο game του Νόλε στο σετ. Έχει βουνό να ανέβει. 4-1.

17:24 Συνεχίζεται το σερί. 4-0 ο Ελβετός, αν και αυτή τη φορά είχε κάποια προβλήματα. Πολλά αβίαστα ο Νόλε στο 2ο σετ.

17:20 Φορτσάτος Ρότζερ, με δεύτερο break και 3-0.

17:17 Πρώτη φορά στο ματς που κάποιος παίρνει προβάδισμα δυο games. 2-0 ο Φέντερερ.

17:14 Ξεκίνησε με break o Φέντερερ! 1-0 μπροστά.

17:09 Και με mini break ο Σέρβος κερδίζει 7-5 και το πρώτο σετ 7-6. Από αβίαστο λάθος του Ρότζερ κρίθηκε το σετ.

17:08 Κρατά το σέρβις του και μπροστά ο Νόλε 6-5.

17:07 Διαδοχικά mini breaks και ξανά ισορροπία. Ο Φέντερερ μπροστά 5-4.

17:05 Με μαγικό backhand down the line ο Φέντερερ το παίρνει. Στο διάλειμμα 3-3.

17:04 Αντίθετα ο Νόλε το έκανε! Μπροστά 3-2 και σερβίρει.

17:03 Πίεσε πολύ ο Φέντερερ για mini-break αλλά δεν έγινε. 2-1 πόντους ο Νόλε.

16:59 Με Love service game πάμε σε tie break. 6-6.

16:56 Πολύ ωραίο τένις στο game αυτό. 6-5 ο Ρότζερ.

16:51 Ο Νόλε ζόρισε μόνος του τον εαυτό του σερβίροντας μέτρια αλλά πήρε το game. 5-5.

16:45 Στο ίδιο μοτίβο το ματς. Εύκολα το 5-4 ο Φέντερερ. Σε ρυθμούς...tie break το σετ.

16:42 Ωραίος πόντος που κλείνει με smach για τον Τζόκοβιτς και 4-4.

16:38 Εύκολα και ο Ρότζερ. Είδαμε εφτά games με μόλις ένα break point. 4-3.

16:35 Χωρίς...δράματα ισοφάρισε ο Νόλε 3-3.

16:31 Νέο προβάδισμα για Ρότζερ. 3-2.

16:29 Πρώτο break point στο ματς για τον Ρότζερ, το έχασε. 2-2 ο Νόλε.

16:22 Αποτυχημένο drop shot για Τζόκοβιτς και 2-1 ο Φέντερερ. Μέχρι τώρα υπερασπίζονται το σέρβις τους χωρίς προβλήματα.

16:19 Love service game για Νόβακ 1-1.

16:16 Ήδη δυο άσσους ο Ρότζερ, εύκολα το 1-0.

16:13 Ξεκινά το ματς. Σερβίρει ο Φέντερερ.

16:10 Τελειώνει η προθέρμανση.

16:08 Ότι και να γίνει στον τελικό, ο Τζόκοβιτς θα μείνει στο Νο1.

16:07 Κλείνει 38 σύντομα ο Ρότζερ, στα 32 ο Νόλε.

16:05 Τρίτος τελικός μεταξύ τους στο Wimbledon, τους δυο προηγούμενους τους πήρε ο Τζόκοβιτς.

16:04 Ματς Νο48 μεταξύ τους, 25-22 προηγείται ο Νόλε.

16:02 Τα 12 από τα τελευταία 16 τρόπαια πήγαν σε αυτούς! Από δυο έχουν Ναδάλ και Μάρει.

16:00 Οκτώ τρόπαια ο Φέντερερ, τα μισά ο Νόλε αλλά και το περσινό.

15:59 Ήταν οι καλύτεροι αυτές τις δυο βδομάδες και το έδειξαν στους ημιτελικούς όπου κέρδισαν καθαρά Μπαουτίστα και Ναδάλ αντίστοιχα.

15:58 Μεγάλο τενιστικό ραντεβού στον τελικό του Wimbledon. Τζόκοβιτς-Φέντερερ.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση