Επικός Μενβέντεφ, υπέταξε με ανατροπή τον Τζόκοβιτς!

Ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ έδειξε τρομερά αποθέματα ψυχής και με ανατροπή από το 0-1 σετ επικράτησε του Νόβακ Τζόκοβιτς με 2-1 (6-3, 3-6, 3-6) και πέρασε στον τελικό του τουρνουά στο Σινσινάτι.

Για... ενάμιση σετ, μάλιστα, ο Σέρβος έμοιαζε να ελέγχει απόλυτα το ματς, αλλά ένα «μπρέικ» του χάλασε την ψυχολογία και έκανε τον Ρώσο να «πετάει», παίρνοντας «αέρα» το 3ο σετ, για να βρει τον Νταβίντ Γκοφέν στον τελικό.

Από το πρώτο σετ φαινόταν, ότι όλα θα κρίνονταν σε μία λεπτομέρεια. Σε μία εξ αυτών, ο Τζόκοβιτς «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του, κάνοντας το 4-2 στα games, για να διατηρήσει το σερβίς του και πάρει το 1ο σετ με 6-3.

Οι δύο παίκτες κρατούσαν «με νύχια και με δόντια» το σερβίς στο 2ο σετ, αλλά ο Μεντβέντεφ είχε την απάντησή του. Ένα break point του χρειάστηκε και τα κατάφερε, κάνοντας το 3-5 και ολοκληρώνοντας με δικό του σερβίς.

Το ίδιο έκανε πολύ νωρίς στο καθοριστικό 3ο σετ, πραγματοποιώντας το 1-2 και παίρνοντας το αβαντάζ. Μόλις έκανε το 3-5, ο Τζόκοβιτς ήταν πλήρως εκτός ρυθμού και ο αντίπαλός του πήρε άνετα το επόμενο game και μαζί την νίκη.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση