Επιβλητικά στα προημιτελικά η Σάκκαρη

Κέρδισε την Οσταπένκο στο τουρνουά της Οστράβα

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε σε straight sets τη Γέλενα Οσταπένκο και προκρίθηκε στην οκτάδα του τουρνουά της Οστράβα (WTA 500).

Εξαιρετική η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο.12), επιβλήθηκε με 6-4, 6-2 της 24χρονης Λετονής (Νο.29) σε 83 λεπτά και θα παίξει αύριο με τη νικήτρια του αγώνα Μαρτίντσοβα-Παβλιουτσένκοβα.

Χάνοντας μόλις έξι πόντους στο σερβίς της και επιδεικνύοντας μεγάλη σταθερότητα από την baseline, απλά... δεν γινόταν να χάσει αυτό το ματς η Μαρία. Το σημαντικό, μάλιστα, είναι ότι δεν έχασε την ψυχραιμία της όταν η αντίπαλός της προσπάθησε να την προκαλέσει...

Η Σάκκαρη ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα του αγώνα και φαινόταν ότι ήταν ζήτημα χρόνου το μπρέικ που θα την έβαζε στη θέση του οδηγού. Τελικά, μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες, έσπασε το σερβίς (4-3) και τα νεύρα της Οσταπένκο, που έβρισε την 26χρονη Ελληνίδα και προκάλεσε ολιγόλεπτη αναστάτωση.

Η Μαρία, όπως είπαμε, δεν επηρεάστηκε από το συμβάν και με αρκετή άνεση έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη της. Τα πράγματα ξεκαθάρισαν ακόμα περισσότερο όταν πέρασε μπροστά με διπλό μπρέικ (3-0), καθώς συνέχισε να σερβίρει εξαιρετικά και ήταν φανερό ότι ήταν πλέον απίθανο να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση η Οσταπένκο.

Πράγματι, χωρίς προβληματισμούς η Μαρία σφράγισε την πρόκριση και το ευχάριστο είναι ότι φάνηκε να τα βρίσκει με τη Λετονή στο φιλέ. Δεν είναι άνθρωπος που κρατάει κακία η Μαρία!

Συνεχίζει, λοιπόν, την πορεία της στην τσεχική πόλη, όπου δεν κυνηγάει μόνο τον τίτλο. Κυνηγάει την είσοδό της στην πρώτη δεκάδα, αλλά και τους βαθμούς που θα της δώσουν το αβαντάζ για πρόκριση στο WTA Finals της Γουαδαλαχάρα. Όλα δείχνουν ότι αργά ή γρήγορα θα πετύχει και τα δύο!

Πηγή: sdna.gr