Davis Cup: Ισοφάρισε τη Σλοβακία η Ελλάδα

Αποσύρθηκε ο Κλέιν, πήρε τη νίκη ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με ανατροπή του Λούκας Κλέιν (6-7, 7-6, 4-0) και χάρισε στην Ελλάδα την πρώτη νίκη απέναντι στη Σλοβακία στο Davis Cup, ισοφαρίζοντας σε 1-1, στους ιστορικούς αγώνες του Davis Cup που γίνονται στο Καλλιμάρμαρο.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρέθηκε πίσω στα σετ, αλλά έκανε την αντεπίθεσή του και βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη. Στο 4-0 του τρίτου σετ, όμως, ο Σλοβάκος αντίπαλός του αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού, που τον ταλαιπώρησε για ώρα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί πρόωρα.

Σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι έπαιξε και ο παλμός από την κερκίδα, αφού οι Έλληνες φίλαθλοι στήριξαν την προσπάθεια του Τσιτσιπά, σπρώχνοντάς τον στην ανατροπή.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τα δύο πρώτα σετ να κρίνονται στο tie break.

Στο πρώτο σετ οι δύο παίκτες μέτρησαν από τρία χαμένα break points, χωρίς να καταφέρνουν να χαλάσουν τις ισορροπίες στο σετ. Πρώτος απείλησε ο Τσιτσιπάς με το «καλημέρα», όμως ο Κλέιν τον σταμάτησε.

Μετά το 4-3 ήρθε η σειρά του Σλοβάκου να πιέσει, φτάνοντας δύο φορές σε break point, όμως δεν το κατάφερε, ενώ δύο ακόμα ευκαιρίες είχε και ο Τσιτσιπάς, με τον Κλέιν να αντέχει και να κρατάει το προβάδισμα για το 5-4.

Οι δύο παίκτες έφτασαν στο tie break, όπου ο Σλοβάκος έτρεξε μεγάλο σερί για το 5-0. Ο Τσιτσιπάς απάντησε με σερί τριών πόντων και μείωσε σε 5-3, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω, με τον Κλέιν να κάνει το 1-0 με 7-3.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς πίεσε για το break, μετρώντας πέντε χαμένα break points στο τέταρτο game, ενώ και στο δωδέκατο είχε τρεις ευκαιρίες να τελείωσε το σετ, με τον Κλέιν να τον σταματάει. Το σετ κρίθηκε στο tie break. Ο Κλέιν ξεκίνησε με mini break, που έσβησε αμέσως ο Τσιτσιπάς, έφτασε σε νέο προβάδισμα, που έσβησε από τη μεριά του ο Κλέιν για το 4-4. O Έλληνας πρωταθλητής πάτησε… γκάζι στη συνέχεια και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 7-5.

Μετά το 2-0 του τρίτου σετ, ο Λούκας Κλέιν έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 4-0 με δύο break και ο αντίπαλός του στη συνέχεια τον συνεχάρη και αποσύρθηκε, αφού έδειξε να περπατάει με δυσκολία.