Πάλεψε, αλλά στο τέλος «λύγισε»… η Σάκκαρη

Ο αγώνας «θρίλερ» που κράτησε 3 ώρες και 18 λεπτά

Στον ημιτελικό του Roland Garros αγωνίσθηκε η Μαρία Σάκκαρη, μετά την επιτυχία της στους προημιτελικούς.

Η γνωστή τενίστρια έφερε την Τετάρτη άλλη μια νίκη στην Ελλάδα, αφού νίκησε την Πολωνή κάτοχο του τίτλου Ίγκα Σφιόντεκ με 2-0 σετ (6-4, 6-4), και αγωνίστηκε στον ημιτελικό της Πέμπτης (10/06) έχοντας αντίπαλό της την Τσέχα Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα.

Ωστόσο, και βρέθηκε μία ανάσα από τον πρώτο τελικό, μετά από έναν καταπληκτικό αγώνα, ο οποίος διήρκησε 3 ώρες και 18 λεπτά, δεν τα κατάφερε και έχασε από την αντίπαλό της. Συγκεκριμένα, ηττήθηκε με 9-7 στο τρίτο σετ (σ.σ. είχε χάσει με 7-5 το πρώτο και είχε πάρει το δεύτερο με 6-4).

Παρά την ήττα της η Ελληνίδα τενίστρια απέσπασε διθυραμβικά σχόλια από όλους, για την προσπάθεια της.

Στον επίσημο λογαριασμό του Roland Garros στο Instagram, σε ανάρτηση μετά το τέλος του αγώνα γράφτηκε η λεζάντα: «It. Was. Epic.» αναφερόμενο στον αγώνα «θρίλερ».

View this post on Instagram

A post shared by Roland-Garros (@rolandgarros)

Στο πλευρό της όλες αυτές τις μέρες ήταν ο γιος του Έλληνα πρωθυπουργού, Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, με τον οποίο η Μαρία Σάκκαρη φέρεται να έχει δεσμό. Ο ίδιος ήταν παρών σε όλους τους αγώνες εμφυχώνοντάς της και στηρίζοντας την προσπάθειά της.

Μπορεί η Ελληνίδα πρωταθλήτρια να μην τα κατάφερε, στην καρδιά μας όμως παραμένει σπουδαία!

Ελλάδα: Τελευταία Ενημέρωση