To εξωπραγματικό ρεκόρ που πέτυχε ο Αλόνσο στο χειρότερο αγώνα του

Ο Ισπανός, δις παγκόσμιος πρωταθλητής, πέτυχε κάτι που δεν έχει καταφέρει ποτέ άλλος οδηγός

Ιστορικής σημασίας ήταν το Grand Prix Σιγκαπούρης για τον Φερνάντο Αλόνσο. Ο Ισπανός δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή του και είχε το χειρότερο αγώνα του στη φετινή σεζόν και ίσως στην επιστροφή του στη Formula 1. Στα τελικά αποτελέσματα τερμάτισε στη 15η θέση, μπροστά μόνο από τον Τζορτζ Ράσελ της Mercedes-AMG, ο οποίος είχε σύγκρουση με τις μπαριέρες στον τελευταίο γύρο.

Στον 26ο γύρο του αγώνα στο σιρκουί της Μαρίνα Μπέι ο Αλόνσο συμπλήρωσε 100.000 αγωνιστικά χιλιόμετρα στην καριέρα του στη Formula 1 και έγινε ο πρώτος οδηγός που το καταφέρνει στην ιστορία του σπορ. Αυτό το νούμερο ισοδυναμεί με 2,5 περιστροφές της γης.

Το νούμερο αυτό είναι ακόμη μεγαλύτερο αν αναλογιστούμε πως στην καριέρα του έχει κάνει επίσης αμέτρητα χιλιόμετρα σε χειμερινές δοκιμές και τεστ εντός της σεζόν.

Στα 42 του χρόνια ο Αλόνσο έχει συμμετάσχει σε 371 Grand Prix της Formula 1 και έχει κερδίσει 32 εξ’ αυτών. Μετρά 22 pole position ενώ έχει βρεθεί στην πρωτοπορία αγώνα για 773 γύρους στην καριέρα του.

Φέτος διανύει την καλύτερη σεζόν του στη Formula 1 μετά το 2013, την τελευταία σεζόν που κατέκτησε νίκη στην καριέρα του. Βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας οδηγών με 170 βαθμούς.