Άλμα πρόκρισης

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του απέναντι στην Σλόβαν Λίμπερετς, η Φιορεντίνα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων απέναντι στην Καραμπάχ και έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης άρπαξε μέσα από τα χέρια των Αζέρων το δεύτερο εισιτήριο για την επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς έδειξε από την αρχή της αναμέτρησης ότι θέλει το τρίποντο ώστε να βρίσκεται με το ακουστικό στο Αζερμπαϊτζάν, μετουσιώνοντας την υπεροχή της στο 29ο λεπτό όταν η σέντρα του Μάτος πέρασε από ένα όμιλο ποδοσφαιριστών πριν καταλήξει στον Ροντρίγκες που πλάσαρε ψύχραιμα για το 1-0. Μάλιστα τρία λεπτα πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, ο Αθανασιάδης με τακουνάκι ανάγκασε τον Ντουμπράφκα σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέμενε τα ευχάριστα νέα από τον άλλο αγώνα του ομίλου και κάτι τέτοιο ήρθε μετά από τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όταν η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα στο σκορ. Το γεγονός αυτό ενίσχυσε τη ψυχολογία του ΠΑΟΚ ο οποίος έφτασε σε δεύτερο γκολ με πανομοιότυπο τρόπο, όταν ο Πέλκας έκανε το ξεπέταγμα για να κάνει το 2-0 μετά από έξυπνη σέντρα του Λέοβατς. Ο Βλάνταν Ίβιτς έκανε ιδανική διαχείριση του αγώνα με τη Σλόβαν να απειλεί μια μόνο φορά στο 69ο λεπτό όταν ο Γλύκος δήλωσε παρών έχοντας σύμμαχο και το δοκάρι, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προκρίνεται παρέα με τους «βιόλα».

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς (82' Μαλεζάς), Κάμπος, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Ροντρίγκες, Αθανασιάδης, Βαρέλα, Πέλκας (81' Σακόφ), Κάνας

Σλόβαν Λίμπερετς: Ντουμπράφκα, Μπρέιτε, Καραφιάτ (46' Μπαρτλ), Κουφάλ, Φόλπρεχτ (80' Κουμπίσκιν), Κομλιτσένκο, Σέσικ, Βουχ, Μπάρτοσακ, Εκπάι (66' Σίκορα), Ποκόρνι

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση