Ομόνοια: Η προηγούμενη φορά κόντρα σε ομάδα του Καζακστάν

Από την Ιρτίς στην Καϊράτ

Στις 16 Σεπτεμβρίου η Ομόνοια θα «ντεμπουτάρει» στους ομίλους του Europa Conference League με αντίπαλο την Καϊράτ από το Καζάκσταν. Αυτή είναι η δεύτερη φορά που θα τεθεί αντιμέτωπη με ομάδα από την Κεντρική Ασία.

Τη σεζόν 2003-2004 το «τριφύλλι» αγωνίστηκε, σε διπλές αναμετρήσεις, απέναντι στην Ιρτίς Παβλοντάρ για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League και κατάφερε να προκριθεί χάρη στην εκτός έδρας νίκη με 1-2, καθώς ο πρώτος αγώνας στο ΓΣΠ έληξε ισόπαλος 0-0.

Το παιχνίδι στη Λευκωσία έγινε στις 16 Ιουλίου 2003 μπροστά σε περίπου 17.000 φίλους της Ομόνοιας, η οποία ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως οι ευκαιρίες των Ράουφμαν και Κόζλεϊ σταμάτησαν στον τερματοφύλακα Νοβίκοφ.

Η Ομόνοια αγωνίστηκε με τους: Μιχόπουλο, Θεοδότου (75’ Μιχαίλοβιτς), Γεωργίου (65’ Αλωνεύτη), Μ. Νικολάου (83΄Στεπάνοβιτς), Ιωακείμ, Κορολόφσκι, Χάμπερ, Καϊάφα, Ράουφμαν, Κόζλεϊ.

Μία εβδομάδα αργότερα διεξήχθη ο επαναληπτικός στο «Σέντραλ Στάντιουμ» του Πάβλονταρ. Εκεί, η Ομόνοια πήρε μία σπουδαία νίκη μετά από ανατροπή και γκολ στο τελευταίο λεπτό.

Πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Champions League. Η Ιρτίς προηγήθηκε στο 30ο λεπτό με τον Αγκάεφ, αλλά η ομάδα μας ισοφάρισε αρχικά με τον Ράουφμαν (61’) και πέτυχε το νικητήριο γκολ με το Νικόλα Γεωργίου στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Ομόνοια αγωνίστηκε με τους: Μιχόπουλο, Θεοδότου, Ν. Γεωργίου, Ιωακείμ, Μ. Νικολάου, Κορολόφσκι, Χ. Νικολάου (Ηλ. Χαραλάμπους), Καϊάφα, Μιχαίλοβιτς, (46΄Στεπάνοβιτς), Κόζλεϊ (82΄Παναγιωτου), Ράουφμαν.