Ομόνοια: Φιλική νίκη από την «άσπρη βούλα»

Με σκόρερ τον Ντούρις και προβληματισμό για Μιξ

Η Ομόνοια πήγε ως το Δασάκι για το φιλικό παιχνίδι με τον Εθνικό Άχνας, που έγινε δίχως την παρουσία των τραυματιών, αλλά και των διεθνών, καθώς βρισκόμαστε σε περίοδο Εθνικών ομάδων. Οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με 0-1.

Ο Χένινγκ Μπεργκ δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα κόντρα σε ένα αξιόμαχο σύνολο και πήρε τον αγώνα (0-1) δίχως να «πιάσουν» ταβάνι απόδοσης οι παίκτες του, οι οποίοι «δραπέτευσαν» έχοντας ως σκόρερ τον Ντούρις (23΄) από την «άσπρη βούλα». Προβληματισμός για τους πρωταθλητές, καθώς ο Μίξ Ντίσκερουντ (Δες ΕΔΩ) αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.

Να σημειωθεί ότι ο Σλοβάκος ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων, ενώ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να φέρουν στα ίσα τη φιλική αναμέτρηση με τον Αγγελόπουλο, όμως ο Χοράτσκα δήλωσε παρών στη τελευταία φάση, «κρατώντας» το σκορ στο 0-1 που ήταν και εκείνο που «σφράγισε» τις προσπάθειες των παικτών.

Πλέον, η Ομόνοια προετοιμάζεται για την επανέναρξη του «μαραθωνίου» που θα την φέρει να δοκιμάζεται μέσα στην «Αρένα» με την ΑΕΚ, ενώ οι Αχνιώτες υποδέχονται την ΠΑΕΕΚ.

Δείτε αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα, μέσα από την ιστοσελίδα μας:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90΄ Ο Χοράτσκα διώχνει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Αγγελόπουλου, ευκαιρία για Εθνικό.

87΄ Τελευταία αλλαγή για την Ομόνοια, αντί του Καϊάφα μπαίνει ο Γρούτας.

78΄ Δύο αλλαγές για την Ομόνοια, ο Κυριακίδης στη θέση του Λέτσιακς και ο Χρυσομίλης στη θέση του Γκόμεθ.

75΄ Παραμένει το 0-1 με το τέρμα του Ντούρις.

69΄ Μακρινό σουτ του Σπυριδάκη, ο Χριστοδούλου μπλόκαρε την μπάλα

65΄ Κεφαλιά του Γιούστε, άουτ η μπάλα!

60΄ Παραμένει το ίδιο σκορ στο φιλικό, έχουν επηρεάσει τις δύο ομάδες οι αλλαγές.

Σημείωση: Συνεχίζει με το σύστημα 4-4-2 η Ομόνοια, ο Χοράτσκα είναι κάτω από την εστία, ο Κίκο δεξιά, οι Γιούστε - Καϊάφας (στόπερ) και Λέτσιακς αριστερά στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή αγωνίζονται οι Γκόμεθ και Ασημένος, δεξιά ο Χρίστου, αριστερά ο Σάββα και στην επίθεση οι Σπυριδάκης και Ντούρις.

53΄ Γύρισμα του Λέτσιακς, κοντινό πλασέ του Σπυριδάκη, ο Χριστοδούλου έδιωξε σε κόρνερ

46΄: Έναρξη δευτέρου μέρους. Στο 0-1 το σκορ.

45' Τέλος ημιχρόνου στο 0-1 για την Ομόνοια

44' Πρόβλημα με τον Μιξ, μένει στο έδαφος. Δείχνει να έχει πρόβλημα τραυματισμού.

40' Ωραίο σουτ του Μιξ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ

38' Χαμένη ευκαιρία και πάλι με τον Σάββα από κοντά να αστοχεί

37' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Σάββα να δέχεται δύο φορές το στοπ από τον Μπογκαντίνοφ

31' Νέα μεγάλη επέμβαση του Φαμπιάνο σε κοντινό σουτ του Ντόλεζαλ

29' Τεράστια επέμβαση του Φαμπιάνο σε κοντινή κεφαλιά του Φλοριάν, ενώ στη συνέχεια ο Καρασάουσκας αστόχησε από πολύ καλή θέση στην περιοχή

27' Ωραίο σουτ του Ντούρις, η μπάλα έφυγε λίγο έξω

24' Σουτ του Φόλμπρεχτ ο Φαμπιάνο μπλόκαρε

23' Ευστοχεί στην εκτέλεση ο Μίχαλ Ντούρις, γράφοντας το 0-1

22' Κερδίζει πέναλτι η Ομόνοια σε παράβαση στον Σάββα

15' Πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού στο 0-0

11΄Σουτ του Φόλμπρεχτ, η μπάλα κόντραρε στον Γιούστε

7' Δυνατό σουτ του Αμπντουλάγιεφ, ο Φαμπιάνο έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

3' Καλή εκτέλεση κόρνερ από τον Μιξ, κεφαλιά του Γιούστε, λίγο πάνω από την εστία η μπάλα.

Στο έδαφος ο Μιξ. Σηκώνεται δεν έχει κάτι σοβαρό

1' Σέντρα στο παιχνίδι