Εθνική: Τριάρα με «μυθικό» μπλάκ-άουτ

Ένα κακό βράδυ για την Εθνική μας καθώς γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Μάλτα

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε βαριά ήττα από την Μάλτα απόψε με 3-0 και πλεόν καλέιται να μαζέψει τα κομμάτια της για τον επόμενο αγώνα κόντρα στην Ρωσία, το Σάββατο στο ΓΣΠ. Στον αγώνα απόψε η Κύπρος αδικήθηκε καθώς στο 42ο λεπτό ο Σωτηρίου αποβλήθηκε με 2η κίτρινη για θέατρο.

Α΄ ημίχρονο:

Χαλαρά ξεκίνησε ο αγώνας με την Μάλτα να είναι η ομάδα που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Στο 8ο λεπτό μετά από λάθος στην άμυνα ο Μοντεμπέλο δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον Νεόφυτο Μιχαήλ. Χωρίς υπερβολή μετά από αυτή την φάση δεν έγινε κάτι αξιόλογο στον αγώνα, με το θέαμα να είναι μέτριο και χωρίς καμία ευκαιρία από τις 2 πλευρές. Όλα όμως άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο ή μάλλον συγκεκριμένα σε ένα τρίλεπτο.

Στο 38ο λεπτό η Εθνική μας έχασε την 1η καλή ευκαιρία. Μετά από σέντρα στην περιοχή ο Ψάλτης κατέβασε για τον Πίττα αλλά ο άσος του Απόλλωνα δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 40ο λεπτό ήρθε νέα καλή ευκαιρία καθώς μετά από κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Μάλτας, Σωτηρίου έκανε το σουτ αλλά ο Μπονέλο έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Στο 42ο λεπτό τα πάντα άλλαξαν. Μετά και την εκτέλεση του νέου κόρνερ ο Πίττας με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι, αλλά στην εξέλιξη ο Σωτηρίου έπεσε στην περιοχή και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για θέατρο. Στην συγκεκριμένη φάση πάντως φαίνεται να γίνεται παράβαση στον Σωτηρίου αλλά από το VAR δεν είδαν κάτι και η αρχική απόφαση δεν άλλαξε. Και σαν να μην έφτανε αυτό ένα λεπτό αργότερα η Μάλτα με τον Ατάρντ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έκανε το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Β΄ ημίχρονο:

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ομάδα μας. Με το καλημέρα η Μάλτα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπονγκ να κάνει το 2-0. Στην συνέχεια η ομάδα μας έφτασε κοντά στην μείωση του σκορ αλλά το φάουλ που εκτελέστηκε και την κεφαλιά ποδοσφαιριστή της Μάλτας απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Μπονέλο.

Μετά από 3 λεπτά ήρθαν τα ακόμα χειρότερα για την ομάδα μας. Στο 54ο λεπτό η Μάλτα εκμεταλλεύτηκε ξανά τα κενά στην άμυνα της Κύπρου και ο Ατάρντ που ήταν εντελώς μόνος στην περιοχή πέτυχε το 2ο του προσωπικό γκολ στο παιχνίδι και έκανε το 3-0. Η συνέχεια στο 2ο ημίχρονο θύμιζε το πρώτο ημίχρονο και την εικόνα που βλέπαμε από το 10ο μέχρι το 35ο λεπτό. Μέτριο θέαμα, χωρίς φάσεις αλλά σε ένα παιχνίδι που όλα είχαν ήδη κριθεί. Η Μάλτα είχε το αποτέλεσμα, η ομάδα μας δεν μπορούσε να βρει τα ψυχικά αποθέματα και επιπλέον αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 42ο λεπτό. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο με το τελικό σκορ να είναι το 3-0 μιας και οι 2 ομάδες αποδέχθηκαν μετά το 3ο γκολ την μοίρα του αγώνα. Επιπλέον να αναφέρουμε ότι ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο η Εθνική μας αδικήθηκε στην αποβολή του Σωτηρίου και θα μπορούσε ακόμα να πάρει και πέναλτι.

Πλέον η Κύπρος καλείται να μαζέψει τα κομμάτια της και να προετοιμαστεί όσο καλύτερα γίνεται για τον αγώνα του Σαββάτου κόντρα στην Ρωσία στο ΓΣΠ. Tο αποψινό αποτέλεσμα ήταν από τα χειρότερα στην ιστορία μας.