ΑΠΟΕΛ: Τι τον ήθελες τον Πανένκα;

Στα 28 το σερί όμως το φινάλε θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερο

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε για 28ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητος απέναντι στην Ομόνοια μετά τη σημερινή λευκή ισοπαλία στο ΓΣΠ. Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση στους «γαλαζοκίτρινους» οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά όμως ο Ντε Βινσέντι αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Στο παιχνίδι κυριάρχησε η δύναμη και το πάθος με τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων να δίνουν σκληρές μονομαχίες σε όλη τη διάρκεια του ματς. Ήταν ένα παιχνίδι που μας θύμισε αγώνες Ομόνοιας-ΑΠΟΕΛ από τα παλιά.

Η επιλογή του Τόμας Ντολ να παρατάξει την ομάδα με μόλις ένα καθαρόαιμο αμυντικό μέσο (Σόουζα), φάνηκε εκ του αποτελέσματος ότι δεν ήταν σωστή. Ο Βραζιλιάνος είχε δίπλα του τον Μάτιτς, ο οποίος ωστόσο δεν μπορούσε να βοηθήσει ανασταλτικά. Δεν μπορούσε μόνος του ο Σόουζα να αναλάβει όλες τις «αναχαιτήσεις» των επιθέσεων της Ομόνοιας από τον άξονα. Και συν τοις άλλοις, η οπισθοχώρηση του Μάτιτς έκανε ζημιά και στο δημιουργικό κομμάτι του ΑΠΟΕΛ. Ο Τόμας Ντολ ίσως να έπρεπε να φρεσκάρει τη μεσαία γραμμή της ομάδας του με ένα παίκτη με δυνατά πνευμόνια. Ο Άλεφ για παράδειγμα θα μπορούσε να δώσει λύσεις στην επανάληψη και να αλλάξει τις ισορροπίες στο χώρο του κέντρου.

Η μεσαία γραμμή του ΑΠΟΕΛ είχε πρόβλημα στο σημερινό παιχνίδι και αυτό ήταν εμφανέστατο. Η Ομόνοια ήταν υπεράριθμη στο χώρο του κέντρου και ουσιαστικά «βραχυκύκλωσε» το παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ.

Στο 2ο ημίχρονο του ντέρμπι η κόπωση ήταν εμφανής στους «γαλαζοκίτρινους» λόγω της υπερπροσπάθειας που έγινε την περασμένη Πέμπτη στο «χωράφι» του Λουξεμβούργου. Η Ομόνοια θα μπορούσε να τιμωρήσει τον ΑΠΟΕΛ όμως ο Τιάγκο έχασε το άχαστο στο 46ο λεπτό, αφού είχε προηγηθεί το δοκάρι του Νταρμπισαϊαρ.

Το παιχνίδι όδευε προς την ισοπαλία όμως στο 90’ ο ΑΠΟΕΛ απώλεσε μια τεράστια ευκαιρία να πάρει προβάδισμα από το σημείο του πέναλτι. Από τη στιγμή που σου δίνεται η ευκαιρία να πάρεις τη νίκη και δεν την εκμεταλλεύεσαι τότε δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος με το «x».

Καλώς ή κακώς ο Ντε Βινσέντι πήρε την πρωτοβουλία να εκτελέσει το πέναλτι, παρότι ήταν κρύος καθώς είχε μπει στον αγώνα λίγα λεπτά πιο πριν. Από τη στιγμή που το πήρε πάνω του θα έπρεπε να επιλέξει μια λιγότερη ριψοκίνδυνη εκτέλεση. Δεν πας να χτυπήσεις πέναλτι αλά Πανένκα στο 90’ ενός αγώνα που βρίσκεται στο 0-0. Έδειξε επιπολαιότητα ο Αργεντινός ο οποίος απολογήθηκε στον κόσμο μετά το τέλος του αγώνα.

Όσο αφορά το κεφάλαιο της διαιτησίας, πρέπει να πούμε ότι ο Τιμόθεος Χριστοφή δεν βρέθηκε σε καθόλου καλή μέρα και υπέπεσε σε κάποια σοβαρά λάθη. Στο πρώτο ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» φωνάζουν για δυο πέναλτι που δεν τους δόθηκαν στο 3ο και στο 24ο λεπτό. Ειδικά η φάση με τον Τάμαρι ήταν οφθαλμοφανέστατη και ο Κύπριος διαιτητής έπρεπε να σφυρίξει την παράβαση είτε εκτός είτε εντός περιοχής, αν και από τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε ότι ο Τάμαρι πατούσε τη γραμμή που είναι μέρος της περιοχής και επομένως έπρεπε να δείξει την άσπρη βούλα. Αντ' αυτού, ο Κύπριος διαιτητής πήγε να διορθώσει τα λάθη του πραγματοποιώντας άλλο ένα λάθος στο 84ο λεπτό.

Η ουσία είναι ότι ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε άλλο ένα ντέρμπι αήττητος και βρίσκεται πλέον στο -6 από την κορυφή, έχοντας μάλιστα και δυο παιχνίδια λιγότερα από την πρωτοπόρο Ανόρθωση. Απομένουν τέσσερα παιχνίδια σε Κύπρο και Ευρώπη μέχρι το τέλος του 2019 και οι «γαλαζοκίτρινοι» θα προσπαθήσουν να κλείσουν τη χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ο Τόμας Ντολ καλείται να αξιοποιήσει στο μάξιμουμ το πλούσιο ρόστερ που διαθέτει στη συνέχεια καθώς οι δυο πρώτοι μήνες του 2020 θα είναι αρκετά φορτωμένοι με συνεχόμενα παιχνίδια σε κάθε τρεις μέρες περίπου.