ΑΠΟΕΛ-Απόλλων 1-2: Αλανιάρικη ανατροπή και back to back! (vid-pics)

Πανάξιοι super-πρωταθλητές οι «κυνόλευκοι»

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1του ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο Super Cup και το τρίτο συνολικά στην ιστορία του.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση του τροπαίου. Οι «κυναόλευκοι» κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι με δυο όμορφα γκολ των Ντα Σίλβα και Σκέμπρι παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο. Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο σκορ με τον Γιώργο Εφραίμ.

Οι δυο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο παιχνίδι έχοντας ξεκάθαρα επιθετικές διαθέσεις. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι ένα μακρινό σουτ του Ορ το οποίο απόκρουσε ο Μπρούνο. Στο 5ο λεπτό ο Απόλλωνα απείλησε με μια εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα, με τη μπάλα να χτυπάει στο τείχος και να απομακρύνεται. Στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα στο με κοντινό πλάσε του Εφραίμ μετά από πάσα του Εμπεσίλιο.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές και έψαξε με περισσότερες απαιτήσεις το γκολ. Στο 11’ ο Απόλλων έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Σαρδινέρο ο οποίος πλάσαρε τον εξελθόντα Πάρντο όμως δεν βρήκε στόχο. Η ομάδα της Λεμεσού απείλησε ξανά στο 19ο λεπτό με τον Ντα Σίλβα, του οποίου το σουτ απόκρουσε ο Πάρντο. Στο 27’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Σαρδίνερο βρήκε όμορφα τον Γιάκολις μέσα στην περιοχή ο οποίος αστόχησε από το ύψος του πέναλτι και πέταξε την ευκαιρία στα σκουπίδα.

Μετά το μισάωρο οι «γαλαζοκίτρινοι» ισορρόπησαν ξανά το παιχνίδι ωστόσο ο Απόλλωνας ήταν αυτός που έβγαινε με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση. Οι «κυανόλευκοι» έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης πριν το ημίχρονο όμως δεν τα κατάφεραν, με τον ΑΠΟΕΛ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον ΑΠΟΕΛ με ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 49ο λεπτό. Ο Σκέμπρι γύρισε όμορφα μέσα στην περιοχή, έπιασε το σουτ όμως είδε τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πάρντο. Στο 63’ ο Απόλλων απείλησε ξανά με ένα άστοχο σουτ του Ντα Σίλβα. Τρία λεπτά αργότερα ο Ορ εξαπέλυσε ένα κεραυνό έξω από την περιοχή και ανάγκασε το Βάλε να πέσει και να αποκρούσει δύσκολα τη μπάλα.

Στο 71ο λεπτό Βασιλείου έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Αντωνίου και αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια. Ο ΑΠΟΕΛ απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Βασιλείου ωστόσο ο Απόλλωνας δεν το έβαλε κάτω. Η ομάδα της Λεμεσού ισοφάρισε στο 78ο λεπτό με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Άλεξ Ντα Σίλβα από μακρινή απόσταση. Στο γκολ φέρει σημαντική ευθύνη και ο Ούρκο Πάρντο.

Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στη διαδικασία των πέναλτι όμως ο Αντρέ Σκέμπρι είχε άλλη άποψη. Ο Μαλτέζος σκόραρε στο 87’ με ένα όμορφο πλάσε, έκανε το 2-1 για τον Απόλλωνα, χαρίζοντας παράλληλα τον τρίτο τίτλο του Super Cup στην ομάδα του.

ΑΠΟΕΛ-ΑΠΟΛΛΩΝ 1-2

Γκολ: 9’ Εφραίμ – 78’ Ντα Σίλβα, 87’ Σκέμπρι

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πάρντο, Αντωνίου, Μερκής (83’ Μακρής), Ρουέδα, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους, Φαρίας, Εμπεσίλιο (61΄Ποτέ), Ορ, Εφραίμ (68’ Αλωνεύτης).

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Bάλε, Σακέτι, Ντα Σίλβα, Ζελάγια (59’ Μαγκλίτσα), Πέδρο, Ρομπέρζ, Σπόλιαριτς (74’ Ζάντερ), Χάμπος, Σαρδινέρο, Βασιλείου, Γιάκολις (46’ Σκέμπρι).

Κίτρινες κάρτες: Πάρντο, Φαρίας, Αλεξάνδρου – Βασιλείου

Κόκκινες κάρτες: Βασιλείου (71’).

Διαιτητής: Δημήτρης Μασιάς

Βοηθοί Διαιτητές: Σωτήρης Βίκτωρος - Στέλιο Νικήτας