Αέρας… Πεχλιβάνης παρέσυρε την Ομόνοια!

Σαν έργο σε επανάληψη, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 1-0

Πολύ σκληρό και στερεωμένο στο έδαφος παραμένει και φέτος το… αντίσκηνο του Ολυμπιακού για να «πέσει» από την Ομόνοια, με τους μαυροπράσινους του Τακτακαλά να παίρνουν μία μεγαλειώδη νίκη 1-0 (54’ Πεχλιβάνης). Στους εφτά πόντους πλέον ο Ολυμπιακός, στους τέσσερις παραμένει το «τριφύλλι»!

Ανάλογο έργο με το περσινό στον α’ γύρο, αφού και στην προηγούμενη σεζόν ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0. Τα «μαυροπούλια» μετά από το 1-1 με την ΑΕΛ και την ήττα με 0-1 από την ΑΕΚ, επανήλθαν με ιδανικό τρόπο στις νίκες στέλνοντας εκ νέου μηνύματα ότι και φέτος θα είναι παρόντα για να βάλουν δύσκολα στις μεγάλες ομάδες και να κυνηγήσουν διακρίσεις.

Άλλη μία προβληματική εμφάνιση από την Ομόνοια και το κλίμα βαραίνει ακόμη περισσότερο στο «Ηλίας Πούλλος», μετά από την τρίτο σερί ανεπιτυχές ματς (προηγήθηκε το 1-1 με την Πάφο και η ήττα με 1-4 από την Καραμπάχ).

Α’ ημίχρονο

Αν και τα αρχικά στάδια του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που άρχισε πρώτη να βάζει πίεση και να έχει απειλητικές διαθέσεις, ενώ η Ομόνοια μετά από το δεκάλεπτο ισορρόπησε και είχε κι αυτή κάποιες καλές στιγμές. Τελικές καταγράφηκαν, όμως κάποια σπουδαία ευκαιρία όχι και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα στα αποδυτήρια «άσφαιρες» (0-0).

Αξίζει να αναφερθεί ο Σέχου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 34’. Τι έγινε; Στο 30’ ο Νιγηριανός έκανε σκληρό φάουλ από πίσω με τα δύο πόδια στον Γουακάσο και αρχικά δέχθηκε κίτρινη, όμως, αξιολογώντας τη φάση «on-field review», πήρε την απόφαση που… έπρεπε να πάρει αρχικά. Ως μία γενική εικόνα, περισσότερα ήταν τα δυνατά μαρκαρίσματα παρά η ουσιώδης αγωνιστική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο.

Β’ ημίχρονο

Στην επανάληψη, το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους μαυροπράσινους του Γιώργου Πετράκη, οι οποίοι αξιοποίησαν το αριθμητικό πλεονέκτημα, κράτησαν περισσότερο μπάλα και έστω με δόση τύχης, άνοιξαν το σκορ στο 54’. Πώς; Ο Πεχλιβάνης έκανε ένα σουτ-βολέ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Γιούστε, αιφνιδιάστηκε ο Φαμπιάνο και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι Τακτακαλίτες είχαν την υπεροχή και για ένα μικρό διάστημα ακολούθως του τέρματος με το οποίο προηγήθηκαν, με τον τεχνικό της Ομόνοιας Χένινγκ Μπεργκ να προσπαθεί με αλλαγές προσώπων να σώσει… οτιδήποτε αν σωζόταν (έστω με ισοπαλία). Όμως χωρίς αποτέλεσμα, αφού ήταν επηρεασμένη από το αριθμητικό μειονέκτημα και το γκολ που δέχθηκε νωρίς στην επανάληψη.

Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε οτιδήποτε σε σχέση με το σκορ, με τους μαυροπράσινους όχι μόνο να υπερασπίζονται άψογα το προβάδισμά τους, αλλά να απειλούν κιόλας με δεύτερο γκολ. Στα τελευταία λεπτά η Ομόνοια ξύπνησε και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Λέτσιακς, Ατιέμουεν (δοκάρι) και Ζαχαρίου.

Σημείωση: Ο «Πεχλιβάνης» είναι και ομ΄ωνυμο τραγούδι του Θανάση Παπακωνσταντίνου. Μεταφορικά η λέξη σημαίνει ήρωας, ατρόμητος και θαρραλέος. Στην πραγματικότητα, οι πεχλιβάνηδες είναι οι αθλητές της πάλης που πήγαιναν στα πανηγύρια και πάλευαν για θέαμα με πολλούς να στοιχηματίζουν κιόλας.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Ε. Κυριάκου (82' Κα), Μποβέδα, Εντιανέ, Μανρίκε, Νάνι, Γουακάσο (35' Σ. Χαραλάμπους / 58' Γκουστάβο), Σαρφό, Πεχλιβάνης (82' Κονφέ), Γουίλσον, Μάντζης.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης (80' Χ. Χαραλάμπους), Λανγκ, Γιούστε, Λέτσιακς, Παναγιώτου, Σέχου, Λοΐζου (65' Ζαχαρίου), Τζιωνής (74' Ατιέμουεν), Παπουλής (65' Ντισκέρουντ), Κακουλλής (65' Τσέποβιτς).