ΑΕΛ: «Τράβηξε αυτιά» και καλά έκανε

Ο Ντούσαν Κέρκεζ έστειλε μηνύματα προς τους ποδοσφαιριστές του

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ και άφησε δυο βαθμούς στο «Δασάκι της Άχνας» κόντρα στον Εθνικό, σε ένα παιχνίδι στο οποίο προηγήθηκε με 2-0 αλλά στο φινάλε λίγο έλειψε να γνωρίσει ακόμη και την ήττα. Ο Ντούσαν Κέρκεζ παρουσιάστηκε έντονος στη διάσκεψη τύπου και «τράβηξε αυτιά» τονίζοντας πως κάποιοι παίκτες θα πρέπει να καταλάβουν που ήρθαν και ποια νοοτροπία πρέπει να έχουν.

Επί της ουσίας η αντίδραση της ΑΕΛ όταν κατάφερε να προηγηθεί με την γκολάρα του Μάζουρεκ ήταν πολύ κακή. Αδικαιολόγητα η ομάδα οπισθοχώρησε και τα ατομικά λάθη ήταν πολλά. Όταν δε ήρθε το 2-0 λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, θα ανέμενε κανείς να κρατήσει το σκορ μέχρι το φινάλε του πρώτου 45λεπτου και έπειτα να έρθει η σωστή διαχείριση για το τρίποντο. Αμ δε… ήρθε η ισοφάριση του Εθνικού στο 45+4’ και ανέβηκε ψυχολογικά πιστεύοντας πως θα μπορούσε να φθάσει στην ολική ανατροπή.

Θα μπορούσαμε να απαριθμήσουμε τα λάθη αυτά ένα προς ένα, όμως δεν βρίσκεται εκεί η ουσία. Αυτό που μετρά είναι πως ο Ντούσαν Κέρκεζ «τράβηξε» σωστά τα «αυτιά» και έστειλε μηνύματα.

Εκ των πραγμάτων η ισοπαλία στο «Δασάκι» ούτε καταδικαστική είναι, ούτε κάτι άλλο, όμως θα πρέπει να ηχήσει ως «καμπανάκι» και να διορθωθούν τα λάθη. Γιατί όταν θες το πρωτάθλημα, παιχνίδια στα οποία προηγείσαι με 2-0 δεν γίνεται να μην τα κερδίζεις και πόσο μάλλον όταν μια απ’ τις αιτίες που δεν φθάνεις στη νίκη είναι τα σοβαρά σου λάθη.

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση

ΑΕΛ: Σήκωσαν μανίκια