8ος όμιλος: Τέζαρε την Τσέλσι στο φινάλε η Ζενίτ! (vids)

Ένα τρομερό γκολ του Οζντόεφ στις καθυστερήσεις... δώρισε στη Γιουβέντους την πρωτιά

Τεράστιο σασπένς μας επεφύλασσε το φινάλε του 8ου ομίλου του Champions League, καθώς η Ζενίτ έκανε χαλάστρα τεραστίων διαστάσεων στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Τσέλσι, ισοφαρίζοντας σε 3-3 στις καθυστερήσεις και δίνοντας παράλληλα την πρωτιά στη Γιουβέντους (1-0 τη Μάλμε).

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Λονδρέζους, καθώς ο Βέρνερ άνοιξε το σκορ εξ επαφής μετά από κεφαλιά του Κρίστενσεν σε κόρνερ. Οι Ρώσοι παρ’ όλα αυτά είχαν διάθεση για... ζημιές και κατάφεραν, αρχικά, να φτάσουν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Κλαουντίνιο στο 38’.

Πριν προλάβουν να καταλάβουν τι έχει συμβεί, οι «μπλε» δέχτηκαν και δεύτερο γκολ, με τον Αζμούν να μην πιάνεται στο τετ α τετ και να αποφεύγει τον Κέπα για να κάνει προ κενής εστίας το 2-1 στο 41’!

Η απάντηση για την ομάδα του Τόμας Τούχελ ήρθε στο 62’, όταν ο Λουκάκου ισοφάρισε σε 2-2 μετά από εκπληκτική ομαδική προσπάθεια, με τον Κέπα να σώζει εννέα λεπτά αργότερα την ομάδα του, αποκρούοντας εντυπωσιακά την κεφαλιά του Αζμούν για το 3-2.

Μία εξαιρετική κίνηση και ένα άψογο τελείωμα του Βέρνερ στο 85ο λεπτό φάνηκε τους πρωταθλητές Ευρώπης, ωστόσο ο Οζντόεφ έφερε το ματς στα ίσα με τρομερό σουτ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3!

Το... δωράκι από την Αγία Πετρούπολη είχε ήδη αξιοποιήσει η Γιουβέντους, που έστω και με το ισχνό 1-0 ενάντια στη Μάλμε έκανε την προσπέραση στην κορυφή και θα μπει ως ισχυρή στην κλήρωση των νοκ άουτ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το ματς έκρινε μία κεφαλιά του Κεν στο 18ο λεπτό, με τους αδιάφορους Σουηδούς να τερματίζουν τελευταίοι με έναν μόλις βαθμό.

Τα ματς

Ζενίτ-Τσέλσι 3-3 (38’ Κλαουντίνιο, 41’ Αζμούν, 90+4’ Οζντόεφ – 2’, 85’ Βέρνερ, 62’ Λουκάκου)
Γιουβέντους-Μάλμε 1-0 (18’ Κεν)