Καταιγίδα Καρμ(Α)ΕΛ

Μετα από έξι ματς ανομβρίας...έβρεξε τριάρα πνίγοντας τον Ολυμπιακό

Καταιγιστική ήταν η ΑΕΛ απέναντι στον Ολυμπιακό που καθάρισε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Ανδρέου (10΄  ) και Τσέποβιτς (22΄, 45+1' ).

Ήταν η πρώτη νίκη του Σάββα Παντελίδη στον πάγκο των «γαλαζοκιτρίνων» της Λεμεσού και δεν μπορούσε να έρθει με τον καλύτερο τρόπο. Οι ποδοσφαιριστές του Ελλαδίτη προπονητή ήταν ουσιαστικοί και αποτελεσματικοί σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και αυτό δεν μπορεί να αφήσει μόνο ικανοποιήσει στο στρατόπεδο της ΑΕΛ που βλέπουν μπροστά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος .

Αʾ Ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τις δύο ομάδες να ψάχνουν από νωρίς το γκολ. Μόλις στο 2΄  της αναμέτρησης ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού μετά από χέρι του Τεξέιρα που όμως εν τέλει δεν δόθηκε.

Στο 10΄ η ομάδα της Λεμεσού με την πρώτη της τελική στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ με τον Ανδρέου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθής απόκρουση του Μολ μετά από σουτ του Πελέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η πρώτη καλή προσπάθεια για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 18ο λεπτό μετά από σέντρα του Σαρφό η οποία κατέληξε στον Μανρίκε ο οποίος όμως βρισκόμενος σε δύσκολη θέση έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βοζίνια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και στο 22΄  της αναμέτρησης ο Τσέποβιτς εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή σέντρα του Μαζάν και την αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 2-0.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να κρατάει την μπάλα μέχρι τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου δίχως όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία της ΑΕΛ. Στο 44ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε πέναλτι μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Σαμπίνια πάνω στον Σάντος, με τον Τσέποβιτς να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να σημειώνει το 3-0, που έμελλε να είναι το σκορ του Α ημιχρόνου.

Β ημίχρονο

Το δεύτερο μισό του αγώνα ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να θέλει να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ αλλά η αμυντική λειτουργία της ΑΕΛ ήταν σταθερή και συμπαγής.

Ο ρυθμός το πρώτο 20λεπτο κύλισε σε αργό τέμπο και η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος άνηκε στον Ολυμπιακό στο 64΄  μετά από σουτ του Μάντζη μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ που όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια.

Οι «μαυροπράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Γκουστάβο αρχικά να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ, με τον Σαμπίνια να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει και αυτός την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Ακολούθως, το παιχνίδι κύλισε στα μετρά της ΑΕΛ η οποία κράτησε μακριά τον Ολυμπιακό από την περιοχή της με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Χριστοδούλου στο 92ο λεπτό που όμως βρήκε τον Βοζίνια σε ετοιμότητα.

ΑΕΛ (Παντελίδης): Βοζίνια, Τεσέιρα, Νταβόρ, Τσέποβιτς (Τσάβεζ 85΄΄  ), Σάντος, Παπαφώτης (Μάζουρεκ 85΄΄  ) , Μαζάν, Ριστέφσκι, Πελέ (Έουλερ 57΄΄  ) Ριέρα (Ρέϊνολτς 76΄΄  ) Ανδρέου (Τόρες 57΄΄  )

Ολυμπιακός (Πετράκης): Μολ, Φώτη (Νάνι 67΄΄) , Σαμπίνια, Μουκτάρης (Γκουστάβο 31΄΄), Σάλι (Μάντζης 46΄΄ ), Κα (Πεχλιβάνης 67΄  ), Γουίλσον, Μανρίκε (Χριστοδούλου 76΄΄  ), Σαρφό, Κονφέ, Ντιαγνιέ.

Σκόρερ: Ανδρέου 10΄΄  , Τσέποβιτς 22΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄  , 46΄΄  / -

Κίτρινες: Νταβόρ 17΄΄ , Ριέρα 63΄΄΄΄ ΄΄΄΄΄΄΄ , Έουλερ 67΄΄  Σάλι 20΄΄,  Μανρίκε 40΄΄, Σαμπίνια 43΄΄

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Ανδρέας Αργυρού